Българка в Бейрут: Взривовете са един след друг, изключваш какво става
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
Търся децата, съпруга си и най-важното - далече от прозорците, разказва Ана Антонова Берро
Масирани ракетни атаки върху ливанската столица Бейрут разтърсиха страната, оставяйки след себе си паника и страх сред населението. Израелската армия нанесе удар, след като бе убит лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала. В резултат на атаките, много хора, включително и българи, попаднаха в епицентъра на разрушенията.
Сред тях са две българки, които по собствените им думи се намират в непосредствена близост до бомбардировките. Ана Антонова Берро и Петя Николова Абу Шедид са се озовали в Бейрут по различни причини, но сега и двете се изправят пред необходимостта да намерят безопасност за себе си и своите семейства.
„С първия взрив, който беше много силен, на бегом, то всъщност е една паник атака“, споделя пред NOVA Ана Антонова Берро, която разказва как инстинктивно е започнала да търси своите близки. „Съпругът ми не беше вкъщи, тръгнах да го търся. Втори взрив – те бяха един след друг, само секунди. Най-важното беше да видя децата си и да ги държа далече от прозорците.“
Ана разказва как ужасът от атаките бързо е завладял жителите на Бейрут, които са започнали да търсят убежище далеч от прозорци и открити пространства, за да се предпазят от летящи отломки и разрушения. Ливанската столица, дом на над 2 милиона и половина души, сред които и много българи, се е превърнала в зона на конфликти, където сигурността става все по-трудна за гарантиране.
Петя Николова Абу Шедид, друга българка, която живее в района Хариса, разказва как веднага след взривовете десетки хора се събират около статуята на Дева Мария, за да се помолят за спасение и мир. „Доколкото знам, и в следващия град имаше бомбардирани райони, горе в планината, близо до ски пистата. Това е християнската част, където по принцип е по-спокойно,“ споделя Петя, описвайки чувството на несигурност, което вече обхваща и по-традиционно безопасните зони.
Петя разказва как търси помощ от българските дипломати в Ливан, за да може тя и семейството ѝ да намерят изход от тази опасна ситуация. Въпреки че военните действия продължават, хората в региона остават с надеждата, че напрежението ще отшуми и животът ще се върне към нормалното.
Докладвай този коментар за нередност
×Софи : Нашите мацки се женят за богати араби,и после реват,ами така е в арабските страни,бият всеки ден.Мизерни и мрьсни мюсюлмани,диваци.
Докладвай този коментар за нередност
×Питане до Ана: Що там чиниш с децата? В България тясно ли ти е?