Българите в Гърция няма да се върнат

0
Резултатът от референдума в Гърция показва, че ...
Резултатът от референдума в Гърция показва, че ...

Резултатът от референдума в Гърция показва, че гръцкият народ като цяло се поддаде на популизма и не осъзнава последиците от липсата на споразумение с международните финансови институции - ЕЦБ и ЕК. Реално в момента план "Б" за Гърция, който да не включва споразумение, няма. Едно или друго споразумение трябва да бъде подписано.

Гърция е в ликвиден и фискален колапс, тъй като няма пари за заплати и пенсии. Затова тя има нужда от финансиране, за да продължи да съществува. Така че реално резултатът от референдума няма никакво значение.

Споразумение ще има, а вече под каква форма и с какви клаузи, как то ще бъде продадено на гръцкия народ, предстои да видим. Факт е, че Гърция е основна дестинация за български емигранти и то за няколко типа с много конкретен профил.

Те са с основно или средно образование, и най-вече жени, които гледат възрастни хора и деца. Мъжете са предимно работници в селското стопанство и строителството. Дори през последните 5 г., през които Гърци постоянно беше в рецесия, българската имиграция към нея не секна.

Причина за това е все още голямата разлика в заплащането у нас и в Гърция и като цяло в доходите и стандарта на живот. Към 2013 г. в България средните доходи в т.нар. паритет на покупателна способност са били около 45% от средните за ЕС, докато в Гърция този процент е бил 73. От 2009 г. насам имаше намаляване на интензитета на имиграция не само към Гърция, а и към Испания, но тя все още е налице. Като цяло хората, които имигрират в Гърция, са по-ниско образовани и квалифицирани, и, ако останат у нас, те ще са дългосрочно безработни. Те имат много по-добър шанс за реализация в Гърция, въпреки трудностите в икономиката й, отколкото у нас.

Отраслите, които в момента създават работни места в България, са съвсем различни за профила на тези хора. У нас работа има в ИТ сектора, бизнес услугите, някои отрасли на индустрията - най-вече производството на части за коли. Тези отрасли изискват умения и квалификация, на които имигрантите ни в Гърция в общия случай не отговарят. Затова не очаквам сериозен ефект върху тези потоци. Ефектът по-скоро ще дойде по линия на туризма. Виждаме, че доста българи са притеснени и са се отказали от почивката си в Гърция.

Разбира се, ще пострада и търговията. От последните 5 г. насам тя вече пострада и Гърция от топпартньор на България в ЕС изпадна на пета позиция и намали дела си в нашия износ. През последните години обаче Гърция се бе превърнала в основна дестинация за българските туристи. Така че може да очакваме бум и краткосрочен положителен ефект на родното Черноморие от местни туристи. Не очаквам сериозен ефект върху българските банки с гръцки собственици.

Вижда се, че до момента няма паника и не би трябвало да има такава, защото няма причини за нея. Напускането на еврозоната и печатането на драхми е много нереалистичен сценарий за Гърция.

Защото и гръцкият народ, и управниците в лицето на крайно популистичната СИРИЗА, го изключват като вариант. От страна на ЕС също няма желание за изгонването на Гърция. Всъщност няма начин да се случи това - процедурно и технически.

Въпросът по-скоро е на каква цена Гърция може да получи финансиране, при какви условия, срещу какви промени и реформи. След последните събития гръцките управляващи ще бъдат принудени да приемат по-нeизгодни условия от предложените преди това. Неизбежно ЕС ще налива пари в Гърция до следваща криза.

 

Вероятно по-късно пак ще има "подстригване" на дълга, ако нещата излязат извън контрол.

 

Източник: Стандарт нюз
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари