Швейцарците отхвърлиха плана на Берн да "ремонтира" втория пенсионен фонд
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 8
Сега Берн вероятно ще трябва да подготви алтернативна реформа
На референдум, проведен на 22 септември, швейцарските граждани гласуваха против предложението на правителството за реформиране на фирмените пенсионни фондове, съобщи Банкеръ. Това е второто отхвърляне на подобна инициатива през тази година, след като през март също бе отказано предложението за реформи в пенсионната система. Планът на правителството, който предвиждаше увеличаване на пенсионните отчисления и намаляване на бъдещите пенсии като мярка за справяне с по-дългата продължителност на живота, получи подкрепа от едва 32.9% от участниците при избирателна активност от 45.2%, сочат окончателните резултати.
Основните елементи на предложението включваха по-високи пенсии за хората с по-ниски доходи, като целта беше да се помогне на жените, които според правителствените изчисления са най-засегнати. Въпреки това, след приемането му от парламента, профсъюзите организираха подписка и събраха над 50 000 подписа за провеждане на референдум, твърдейки, че работниците ще трябва да плащат повече, но ще получават по-малко.
Организацията на швейцарската бизнес общност, Economiesuisse, изрази задоволство от запазването на статуквото, но предупреди, че реформи ще са необходими заради промените в демографията и удължената продължителност на живота. Според техни представители, пазарът на труда и пенсионната система ще трябва да се адаптират към тези нови реалности.
Мая Граф, законодателка от Зелената партия, която подкрепи законопроекта, изрази разочарование от резултата и подчерта, че остава неразрешен проблемът с неравенството в пенсиите между мъжете и жените. Според нея жените получават средно с 44% по-ниски пенсии, което увеличава риска от бедност в по-късните години на живота им.
През март тази година швейцарските гласоподаватели също отхвърлиха предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране, като предпочетоха увеличението на пенсиите с допълнително 13-то годишно плащане. За да изпълни това изискване, правителството в момента разглежда възможността за увеличаване на данък добавена стойност.
Във връзка с фирмените пенсионни фондове – вторият стълб на швейцарската пенсионна система – правителството ще трябва да подготви нова алтернативна реформа, която да осигури устойчивостта на схемата в бъдеще. Въпреки че демографските промени изискват бързи решения, няма точно определени срокове за Федералния съвет да представи ново предложение.
Министърът на вътрешните работи Елизабет Бауме-Шнайдер увери, че правителството ще се консултира със засегнатите страни, за да гарантира достоен живот за всички пенсионери. Тя подчерта, че Швейцария ще изпълни ангажиментите си за финансово стабилно пенсиониране.
Освен пенсионните реформи, на 22 септември швейцарците отхвърлиха и предложение за разширяване на защитените природни резервати. Това би ограничило строителството в тези зони, като инициаторите предупреждават, че Швейцария е една от най-застрашените държави в Европа по отношение на биоразнообразието. Природозащитните организации, които стояха зад тази инициатива, базираха своите аргументи на доклад на Европейската агенция по околна среда, който констатира, че процентът на защитени територии в Швейцария е най-нисък на континента. Идеята за разширяване на резерватите бе подкрепена само от 37% от гласувалите, и то основно в кантоните на град Базел и Женева.
Съюзът за изкуства и занаяти, който представлява малките и средни предприятия в страната, се изказа положително за резултата от референдума, посочвайки, че предложената реформа би застрашила производството на електроенергия и храни. Швейцарската Народна партия също приветства отхвърлянето на инициативата и изрази надежда, че ще бъде сложен край на опитите на природозащитниците да налагат своите идеи на фермерите.
От своя страна, Зелените определиха изхода от референдума като "пропусната възможност" за опазване на природното наследство, което е от ключово значение за качеството на живот и за икономиката. Според тях държавната инвестиция от 600 милиона швейцарски франка годишно за опазване на биоразнообразието е крайно недостатъчна и трябва да бъде увеличена, за да се постигне целта за защита на поне 30% от световната суша и океани до 2030 година, съгласно споразумението от Монреал.
Швейцарската система на пряка демокрация позволява на гражданите да се произнасят по различни въпроси чрез референдуми до четири пъти годишно. Въпреки че често участват в подобни гласувания, отхвърлянето на правителствени предложения не е толкова честа практика.
Докладвай този коментар за нередност
×Българин : До 6 Поздравления!!! Точно в десетката!!! Българските ПеПераст евроГейци най се страхуват от референдуми,защото мръсната измет знае,че е не повече от 4%-та.Затова забраняват референдуми и прилагат всякакви НЕдемократични хватки - защото ги е страх от резултата!Затова и наемат смрадливи и безмозъчни наркомани като бесарабския куросмук мартинчо,които да дращят как референдуми не можело да има.Затова и е толкова важно на изборите през Октомври да гласуваме срещу евроГейските мошеници от ппдб и да ги изпратим обратно в ямата с говната,която оботават тези корумпирани хуйосмуци!
Докладвай този коментар за нередност
×Българин: До 4 Поздравления!!! Точно в десетката!!! Руските примати много обичат манипулациите, като се започне с "референдумите", мине се през имитацията на федерация, която правдиво следва да се нарича педерация, също грозна имитация на ЕС е така наречения "евразийски съюз", продължим през названия на обществени сгради, като "сити хол"(вероятно на староруски), и т.н. и т.н.
Докладвай този коментар за нередност
×Швейцария: До 4 Куросмук бесарабски,в Швейцария имаме достатъчно смрадливи цигани и без тебе,тук такива отпадъци вече не вземаме.Колкото до Русия - въртим бизнес с руската олигархия без никакви проблеми,пазим им парите,не се тревожи!Но киевския куросмук ни тревожи,ще трябва да си плати всичките кражби,да видим как - може да го направим главна атракция в Берн
Докладвай този коментар за нередност
×отговор на първия коментатор: ще се опитам дати отговоря накратко, дано ме разбереш 1. Швейцария е страна, която никога не е била окупирана от руски или съветски агресори. При тях демократичните ценности са на изключително високо ниво и знаят, че като гласуват защитават своите интереси, а не интересите на руснаци, американци или друго подобно 2. Швейцария е държава, в която да отглеждаш крави е национална гордост. Да наречеш един швейцарец кравар, за него е привилегия, вид комплимент. А в България, благодарение на воя на русофилистиците това е вид обида. Та нали всички вече са граждани и по цял ден висят из кафенетата и чакат на мама и тате от Швейцария, Германия, Франция или другаде из Европа да им пратят пари. 3. Швейцария е държава, в която разликите между столицата и другите големи градове с малките градчета и селца е минимална. Навсякъде пътищата са хубави, има болници и поликлиники, аптеки, училища. А при посткомунистическите страни какво? Как е в Русия извън Москва и Петербург? А как е в България извън София, Пловдив, Варна и Бургас? Разликата е огромна, и в двете страни /Русия и България/ пътищата са уникално лоши извън столицата, магистрали се строят само към столицата, прилични заплати се получават само в посочените градове. В тези градове има някакво качество на медицинското обслужване Та не ми говори за референдумите в Швейцария. С удоволствие бих отишъл да живея там, защото знам какъв ще е отговора на евентуален референдум за отношението на швейцарците към агресията на РуZZия
Докладвай този коментар за нередност
×До 2:: И Зеленски дава „визи“! Ти защо не се изнесеш там, путко, а се опитваш да даваш акъл, който по рождение ти липсва??? Ай, чиба в Усрайна, майката ти да наеба в устата курвенско-спинозна!