Българинът, когото приеха в 18 престижни университета в САЩ!
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Запознайте се със Стефан Стойков, емигрант от България.
Днес Стефан живее в САЩ и успя да впечатли всички с невероятните си резултати на кандидат-студентските тестове SAT, на които резултатът му е перфектен, а именно 2400 точки. Което му отваря врати към 18 от най-престижните университети и колежи в Съединените американски щати.
Но зад този успех стои една не лека житейска история...
Когато е на 8 години Стефан, заедно с родителите си се мести в САЩ. Момчето започва да учи от 2-ри клас, въпреки че не знае и думичка английски. Стефан си спомня, че „когато се изправих пред предизвикателството да уча английски на 8 години, разбрах, че мога да постигна много неща”.
Учителите му разказват, че е невероятно надарено дете, но той самият не осъзнавал това...
В едно от есетата си Стефан разказва своята лична история.
Семейството от 4 души печели зелена карта и решава, макар никой от тях да не владее английски, да рискува и да емигрира в Америка, където вече са лелята и чичото на момчето. Медиите не споменават къде точно са живеели в България, но посочват, че майка му е работела като товарачка в мина за желязна руда, а баща му е бил военен.
В Индианаполис шестимата българи живеят, натъпкани в двустаен апартамент, докато родителите му спечелят достатъчно да се изнесат. След няколко месеца обаче, родителите му се развеждат и оттогава Стефан почти не се среща с баща си. Майка му чисти домове и постоянно се местят от квартира към квартира в търсене на по-евтино място...
Разочарованието и семейните проблеми, обаче, не спират таланта.
Още в трети клас, момчето показва своите способности. Всички учители забелязват, че решава тестовете по математика по-бързо от останалите деца и виждат скрития потенциал на българина.
В пети клас изчезват проблемите с английския, а когато влиза в гимназиалния курс вече ходи и на курсове за надарени - за студенти от бакалавърска степен. Един от проектите му, спечелил награда на олимпиада във федералната столица, е за социокиномическите фактори, довели до съпротивата срещу движението за човешки права в САЩ. Когато не се занимава с ученическите си задължения, Стефан помага на деца- емигранти с аглийския език.
Друг негов доклад е посветен на политиката на Тодор Живков и това дали тя е навредила или помогнала на България. Заключението му е, че Живков е поддържал икономическа стабилност за сметка на погазване на човешките права.
Учителят, който забелязва таланта на българското момче казва, че е „изключително прилежно дете, но понякога се притеснява, че не работи достатъчно, а всъщност не разбира колко изпреварва връстниците си.„.
Тази година Стефан кандидатства в няколко университета, и всички 18 плика са с отговор „да“.
Всички университети му предлагат пълна стипендия, а някои го канят да им погостува, за да се запознае с обстановката, от която може да бъде част.
Harvard, Yale, Princeton, Brown, Columbia, University of Pennsylvania, Cornell и Dartmouth, са само част от университетите, отворили врати за нашето момче.
А ние се питаме, какво ли щеше да се случи с него, ако родителите му бяха останали в България?
Кунчо Кунчев е впечатлен от Коледния базар в Крайова
51-годишен шофьор на БМВ за малко да помете пешеходци в Русе
Катастрофа на булевард "Неофит Бозвели"
Катастрофа на булевард "Неофит Бозвели"
Варненска компания планира да възроди кораборемонта край...