Августовска суперлуна започва поредица от небесни спектакли
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Нощното небе ще се изпълни със светлина
От понеделник любителите на небесните феномени ще могат да се насладят на поредица от впечатляващи лунни спектакли, които ще продължат през следващите четири месеца. Началото ще бъде поставено с августовската суперлуна, която ще предложи на наблюдателите една от най-зрелищните гледки към естествения спътник на Земята.
Суперлуната е астрономическо явление, при което пълната луна изглежда по-голяма и по-ярка от обикновено, тъй като е в най-близката си точка до Земята в своята овална орбита. Макар терминът да е по-скоро популярен, отколкото научен, той привлича вниманието на мнозина, които не пропускат да се любуват на небесното шоу.
Суперлуната през август - начало на серия лунни явления
Първата суперлуна за годината ще изгрее на 1 август, когато Луната ще бъде малко по-близо до Земята от обичайното. Макар разликата в размерите да не е значителна, най-внимателните наблюдатели ще могат да забележат по-яркия облик на спътника. Според учени, суперлуната може да бъде с до 30 процента по-ярка от обикновената пълна луна.
"Харесва ми да мисля за суперлуната като за добро извинение да започна да гледам Луната по-редовно", споделя Ноа Петро от НАСА. Спектакълът не спира до августовската суперлуна. През следващите месеци Луната ще продължи да впечатлява с още няколко явления, които ще завършат поредицата от лунни спектакли за тази година.
Лунни явления до края на годината
Августовската суперлуна ще бъде последвана от септемврийската, която ще съвпадне с частично лунно затъмнение. Това астрономическо явление ще добави допълнителна доза мистика и ще предложи незабравима гледка за тези, които ще имат възможността да го наблюдават. Октомврийската суперлуна ще бъде най-близката до Земята за годината, което ще я направи особено впечатляваща. Ноемврийската суперлуна ще закрие поредицата от лунни зрелища, слагайки финал на тези четири месеца небесни спектакли.
Суперлуните се случват три до четири пъти годишно и обикновено са последователни. Явлението се дължи на постоянно променящата се овална орбита на Луната около Земята. Макар видимата разлика в размера на суперлуната да е минимална, това е едно от онези явления, които ни карат да вдигнем поглед към небето и да се възхитим на красотата на Космоса.