"Ама как се оказа, че имате три промила алкохол?"
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
"Граждански арест" на жена, шофирала с 3.10 промила алкохол по Околовръстното шосе на София в понеделник вечер
Август традиционно е богат на драматични новини, които въодушевяват редакторите на националните телевизии и дават "материал" за няколко живи включвания и извънредни емисии.
Още не бяха отекнали въпросите "Беше ли страшно, като се обърна автобусът?" след катастрофата на АМ "Тракия", а съдбата произведе нова медийна дъвка, пише Булевард България
Този път - "граждански арест" на жена, шофирала с 3.10 промила алкохол по Околовръстното шосе на София в понеделник вечер. Доста бързо ще разберете, че гражданите нямат никакви претенции да са арестували когото и да било. Обърнали са внимание, че колата на жената се движи на зиг-заг с включени аварийни светлини, накарали са я да отбие на пътя и заедно са изчакали полицията - но това са излишни детайли, важното е да "имаме новина".
Камерите на телевизиите са се озовали на мястото на инцидента още преди жената да е изтрезняла - за да я снимат и да излъчват самопризнанията ѝ в полуадекватно състояние, в два поредни дни.
"Ама как се оказа, че имате три промила алкохол?", пита репортер с весело любопитство.
"Вие ми кажете", отговаря жената, която очевидно не е на себе си.
Няма спор, че случаят заслужава сериозно внимание - заради безумното движение по едно от най-натоварените трасета в София, заради вечно закъснялата намеса на КАТ, заради все по-болезнения проблем с психичното здраве на хората, чиято зависимост изтрива съзнанието и съвестта им до степен, в която ги прави опасни за всички наоколо.
Напълно разбираема и дори похвална е реакцията на останалите шофьори, които може би са подарили втори живот на 40-годишната жена благодарение на намесата си. Безразличието щеше да доведе до много по-ужасни репортажи "от мястото на събитието".
Каква обаче е добавената стойност от публичното унижение на жената, снимана като екзотичен зоологически експонат в присъствието на полицаите, изобщо не е ясно.
Каква е ползата от завирането на микрофон в лицето на алкохолик и излъчването в национален ефир?
Къде свършва легитимният новинарски интерес и къде започва евтиното зрелище?
Някъде в несвързания си поток на съзнането си жената от Околовръстното разказваше пред репортерите, че има две малки деца. Това, което камерите няма да покажат, е какво се е случвало с техния живот досега. Няма да покажат и какво ще се случи с тях, след като пиянството на майка им се превърна във водеща новина за отпускарския сезон.
Тя ще понесе наказанието, което законът предвижда. Но общество, което по-малко толерира престъпленията и повече цени човешкото достойнство, вероятно нямаше да допусне причиняването на вторично страдание и унижение.
"Мрази греха, но обичай грешника" явно не съществува в тази ценностна система.
Грешникът е оставен на пороците си, докато не дойде моментът да бъде символично смазан с камъни. А грехът е на една ръка разстояние от онези, които първи посегнат на другия.
Един удачен журналистически въпрос щеше да бъде защо в най-натоварените вечерни часове на Околовръстното шосе няма по-сериозно полицейско присъствие. Или защо свидетелите на инцидента са останали сами да уговарят жената да не избяга, докато чакат КАТ в продължение на 30 минути. Или защо полицаите са ги държали до късно вечерта, за да дават показания на пътя.
Вместо да вкарваме случката в категорията "Пияна жена - весела къща", е добре да се запитаме как е възможно да сме по-реактивни към престъпленията, по-взискателни към институциите (включително към медиите) и по-съзнателни за причините, поради които все повече хора сядат зад волана след употреба на алкохол и няма кой да ги спре.
В град, в който цял квартал излезе на протест срещу откриването на център за лечение на хора със зависимости - като в "Младост" през 2019 г. - а психичното здраве продължава да е табу, няма защо да демонстрираме възмутено учудване от поредната новина за катастрофата на един човешки живот.
Новините за "гражданските арести" като този са пример как ненормалната среда се е превърнала в норма.