АМ „Тракия“ оглавява класацията по катастрофи през 2024 година

0
Сериозни инциденти и задръствания се превръщат в ежедневие на пътя
Сериозни инциденти и задръствания се превръщат в ежедневие на пътя Снимка: БТА

Сериозни инциденти и задръствания се превръщат в ежедневие на пътя

Магистрала „Тракия“ заема първото място по брой катастрофи за първите пет месеца на 2024 година, според данните на Министерството на вътрешните работи. От януари до май по този участък са станали 282 от общо 600 инцидента, което представлява половината от всички катастрофи по магистралите в България за този период.

Според статистиката, 57 души са били ранени, а трима са загинали при пътни инциденти на магистралата. Въпреки че лятото още не е приключило, магистралата вече е един от най-натоварените и опасни участъци, което се потвърждава от увеличаващия се брой тежки катастрофи и сериозни задръствания.

Само през месец август на „Тракия“ са регистрирани над 30 инцидента, като задръстванията са станали ежедневие. На 12 август, например, верижна катастрофа предизвика километрично задръстване в близост до град Бургас. Подобен инцидент с ранени беше регистриран и на 11 август, което допълнително затрудни движението. Не по-малко тежка беше обстановката и на 6 август, когато тежка катастрофа блокира движението към София.

Един от основните проблеми на магистралата е лошото състояние на мантинелите. Почти няма участък без огънати или липсващи мантинели, което представлява сериозна заплаха за безопасността на пътуващите. В някои държави с цел облекчаване на трафика при инциденти се демонтират мантинелите, за да се осигури двупосочно движение в насрещното платно. Но според Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики, такова решение е непрактично за България. „В България няма да работи поради няколко причини – лошата култура на шофьорите, лошо построената инфраструктура. Сами виждате тук колко е голяма тревата. На трето място не е инвестирано в такива системи. Общо взето, ако направите това нещо, без да се създаде правилната организация, може да се предизвикат много по-големи катастрофи", заявява Русинова.

От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обаче твърдят, че причините за инцидентите не са свързани с инфраструктурата и посочват, че демонтирането на мантинелите е било използвано в миналото. „В последните ПТП-а подобна мярка не е прилагана с оглед възстановяване на движението и безопасността на пътуващите във възможно най-кратък срок“, посочват от АПИ.

През месец юли АПИ е извършила анализ на пътната безопасност на част от магистралата и са разработени насоки за облекчаване на трафика.

След магистрала „Тракия“ по брой инциденти се нарежда магистрала „Хемус“, където са регистрирани 180 катастрофи с 32-ма ранени. Над 100 пътни инцидента са станали на магистрала „Струма“, 28 на „Марица“ и две на „Черно море“ за същия период.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Това и ние го знаем ,
    без да водим статистика. Мерки, обаче не се предприемат Никакви.Толкова много "експерти", а хората гинат ежедневно.Кога най - после ще се реши проблемът?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари