Алцхаймер: Ранните симптоми, които не бива да пренебрегваме

3
Доцент доктор Стефка Мантарова - Вълкова разкри кои са коварните признаци на заболяването
Доцент доктор Стефка Мантарова - Вълкова разкри кои са коварните признаци на заболяването Снимка: ВМА / Facebook

Доцент доктор Стефка Мантарова - Вълкова разкри кои са коварните признаци на заболяването

Днес се отбелязва Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер. Доцент доктор Стефка Мантарова - Вълкова, началник на Клиника по нервни болести във Военномедицинска академия, сподели важна информация относно това коварно заболяване.

"Деменцията засяга около 8 милиона души в Европа и е основна причина за загуба на независимо съществуване при възрастните хора. В половината от случаите се диагностицира болестта на Алцхаймер", заяви доцент Мантарова-Вълкова в социалната мрежа на Военномедицинска академия.

Тя поясни, че в съвременната медицина деменцията на Алцхаймер се разглежда като етап от болестта на Алцхаймер, като патологичният процес започва години преди появата на паметовите нарушения.

Доцент Мантарова - Вълкова изброи няколко ключови симптома, които могат да бъдат индикатори за развитието на болестта:

  • Забравяне на наскоро научена информация и важни дати
  • Затруднения при планиране и разрешаване на проблеми
  • Трудности при изпълнение на познати задачи
  • Объркване за време и място
  • Затруднения в пространствената ориентация
  • Проблеми с думите при писане и четене
  • Поставяне на предмети на необичайни места
  • Промяна в способността за преценка
  • Социална изолация
  • Промени в настроението и личността

"Често част от симптомите са нормални промени с напредването на възрастта, но по-добре посетете специалист, който да оцени промяната и да ви даде правилните насоки. Целта е ранна диагностика, която дава шанс за забавяне на прогресията на болестта и запазване на функционална независимост по-дълго време", подчерта доцент Мантарова - Вълкова.

За превенция на заболяването, специалистът препоръчва да останем любознателни, да увеличим двигателната си активност, да спрем да пушим, да контролираме кръвното налягане и кръвната захар, както и да ограничим преработените храни в менюто си.

Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер има за цел да фокусира вниманието върху заболяването, възможностите за ранна диагностика и лечение, като същевременно повишава осведомеността за симптомите и начините за поддържане на здравословен начин на живот, който може да помогне за превенцията на това сериозно неврологично заболяване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари