Петър Витанов: Теодора Георгиева трябва да получи защита, за да разкрие системните пороци
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Бившият евродепутат коментира отстраняването на българския прокурор от европейската прокуратура и разкри притеснителни факти за кадруването в съдебната система
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши временно отстрани българския прокурор в колегиума на Европейската прокуратура Теодора Георгиева. Случаят предизвика сериозен отзвук, като бившият евродепутат Петър Витанов коментира ситуацията в предаването "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.
"Очевидно този казус с България притеснява европейските институции и Европейската прокуратура, която взема мерки, за да ограничи щетите върху себе си. Когато говорим за българския европрокурор, трябва да отделим два аспекта - първо, записите, на които станахме свидетели и които вероятно са автентични. Допускам, че има доза достоверност в тях. Това показва порочността на начина на кадруване в цялата съдебна система. Това е сериозен казус, който предопределя и разследването на Европейската прокуратура", заяви Витанов.
Той подчерта, че би било наивно да се твърди, че само в България има корупция и подобен тип кадруване. Същевременно изтъкна необходимостта от защита на Георгиева.
"Дори да имаме такива видими нарушения при подбора и избора, на тази жена трябва да се осигури защита, за да може тя да разобличи пороците на българската система. Това, че тя е влязла в Европейската прокуратура по безпардонен начин, не отменя правото ѝ да бъде защитена. Сигурен съм, че европейските институции ще направят всичко възможно да я защитят", допълни бившият евродепутат.
Безпрецедентен мащаб на престъпленията
Според Витанов мащабът на подобни престъпления в България е безпрецедентен. "Това, което съм видял от моя опит, бих казал, че положението е отчайващо. Попитайте българските социалисти какво мислят за Теодора Георгиева. Те смятат, че тя винаги е била субективна в нейните разследвания на национална почва", подчерта той.
На въпрос дали Лаура Кьовеши не е направила проверка преди назначаването на Георгиева, Витанов обясни: "Тя не е имала възможност да подбере между 50-100 или 200 кандидати. Основната част от подбора се прави от Висшия съдебен съвет. До Европейската прокуратура стигат двама или трима кандидати. Не изключвам и другият кандидат да е влязъл по абсолютно същия начин. Това, което правят българските политически партии, е да извлекат някакъв политически дивидент".
Плановете за възстановяване и устойчивост - бомба със закъснител
Витанов изрази мнение, че Планът за възстановяване и устойчивост е бил "бомба със закъснител". "Какво направиха от Продължаваме Промяната - Демократична България? Опитаха се да вкарат свои близки фирми, а от друга страна се опитаха да вкарат съдебна реформа, която не беше изискуема от страна на Европейската комисия. В България управляващите са готови да загубят европейските пари, защото контролът върху тях е много по-голям, отколкото върху националните, там се краде безотчетно. Ние няма как да спасим повече от 30-40% от тези пари", заключи той.