Ако работите в празничен ден, искайте график от работодателя
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 1
В почивния ден след Деня на труда и в навечерието на Гергьовден - кой и как работи по празниците?
Част от професиите са на непрекъснат цикъл и хората не могат да си избират почивката, а за други това е време, когато се печелят допълнителни пари, констатира БНТ.
Не всички работодатели, обаче, са коректни, а надницата по празниците трябва да е най-малко двойна. По данни на КНСБ 40% от сигналите до синдиката са свързани с неправилното изчисляване на работното време и заплащането на труда.
Иво Стоянов е пожарникар от 10 години и дава дежурства, независимо дали е делник или празник. На Деня на труда също е на работа.
"Ние винаги сме в готовност, независимо от празника. Празнуваме го, но с нотката, че всеки момент може да реагираме на произшествие." - споделя той.
Пожарникарската професия е призвание, казва Иво Стоянов, и затова вижда в нея повече плюсове, отколкото минуси, независимо, че трябва да прави компромиси в личен план.
"Плюсовете - от няколко години насам ни плащат допълнително официалните празници. Това е избрана професия по наше желание. Семействата ни са ни избрали по този начин. Празнуваме празници със семейството в почивните дни." - разказва Иво Стоянов.
За работещите в хидрометеорологичната станция също няма разлика дали е делник или празник. Техните замервания се използват при определяне на прогнозата за времето, предупреждават за наводнения или понижаването нивото на Дунав.
"Метеорологични данни, налягане, температури – отчита се своевременно на всеки 3 часа, за да знаят всички какво ще е времето на следващия ден – дали да си вземат чадър или да се облекат по-леко. Важно е и за икономиката на страната, при нас също е важно и за корабоплаването." - казва Мариана Колева, дежурен наблюдател в Хидрометеорологичната станция на АППД
Мариана Колева казва, че даже и на празниците да не е със семейството си, намират начин да ги отбележат. Но смята, че е правилно работещите и в почивните дни да бъдат компенсирани, макар нейните наблюдения да показват, че не винаги е така.
"При нас празничният труд се заплаща и това е законосъобразно. И би следвало навсякъде да бъде така." - смята тя.
И ако в някои фирми законът се спазва и трудът през празничните дни се заплаща допълнително, то в Инспекцията по труда в Русе не рядко идват сигнали за нарушения. Обикновено това се случва след като е минал почивният ден.
"Самите работници да съблюдават, да имат доказателства, че са полагали труд в този ден. Работодателят е длъжен да издава утвърден график, т.е. на него трябва да има и подпис, и печат. Без тези доказателства, самите те няма как да докажат, че са работили." - съветва Ирена Николаева, директор на Областна дирекция „Инспекция по труда“- Русе
А празничното възнаграждение според начина, по който се отчита работното време – почасово или сумарно, може да достигне 400%. И за да не бъде ощетен, работникът трябва да знае и търси правата си.
Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: Ирено, колко си проста!