90 000 българи с нови паспорти във Великобритания

1
Махат европейската заповед за арест на престъпници
Махат европейската заповед за арест на престъпници Снимка: Getty Images

Над 90 000 българи по официални данни трябва да си издадат биометрични международни паспорти, за да останат във Великобритания след Брекзит.

Според неофициалната статистика броят им може би достига двойно повече. В консулската служба в Лондон има увеличение на български граждани, които подават заявления за нови документи, защото голяма част от сънародниците ни в момента пребивават само с лични карти, съобщи „Монитор“.

Дори и да не се стигне до сделка при излизането на Великобритания от ЕС, гражданите, които живеят на Острова от години, ще могат да кандидатстват за статут на уседналост, но ако си издадат международен паспорт.

По данни на външното ни министерство само за последните 30 дни 208 нашенци са си издали паспорти, общият брой нови документи за самоличност е бил 451. За сравнение през декември 2018 г. броят им е бил 144 от общо 407 документа за самоличност.

Преди седмица британското правителство пусна в действие мобилно приложение, чрез което граждани на ЕС, установили се в Обединеното кралство, могат да кандидатстват за пребиваване след Брекзит. Така ще могат да продължат да работят и/или да получават социални помощи, когато Великобритания излезе от общността. Чрез мобилното приложение потребителите ще могат да направят снимка на биометричния си паспорт и на лицето си, за да потвърдят своята самоличност. След това ще бъдат насочени към сайт, за да дадат адреса си и могат да дадат съгласие за проверка на данъчното им състояние, за да се потвърди адресът им. Третата стъпка е да декларират дали имат криминално досие. Тежка присъда може да доведе до отхвърляне на заявлението. Именно заради това има и наплив от българи в консулската ни служба за издаване на нови документи.

Днес правителството прие план за действие при Брекзит без сделка. Според официалната информация по-важните неотложни действия, за да се помогне на нашите граждани, са подсилване на службата ни в Лондон с още двама консулски служители и информационни дни за живеещите на Великобритания български граждани. Освен това посолството ни Лондон ще предоставя и всекидневни консултации на българските граждани в Обединеното кралство, свързани с правата им след Брекзит и процедурата по кандидатстване за статут на „уседналост“.

В шотланддската столица Единбург държавата ни ще открие нова консулска служба във втората половина на годината. Румънците също откриват подобен офис, за да помогнат на гражданите си в страната, научи „Монитор“ от български дипломати.

Ако Великобритания излезе от ЕС, се очаква правното сътрудничество между двете страни за арести и екстрадиция на бандити да се затрудни. Това може да стане, ако европейската заповед за арест отпадне като правен ангажимент между Обединеното кралство и България. За целта в спешен порядък ще има консултации между МВР, главния прокурор, външното и правосъдното министерство, става ясно от плана за действие на държавата ни при Брекзит без споразумение, с който „Монитор“ разполага.

Експертите, които са го изготвили, се опасяват че вече започнали наказателни дела в сферата на международно сътрудничество, може да се провалят. Това се отнася и за издирваните и все още незаловени български и британски престъпници на територията на двете страни. В Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" на МВР ще бъдат назначени нови служители с цел анализ и реакция при кризисни реакции и обмен на полицейска информация по каналите на Интерпол.

Служители от всички ведомства и агенции ще участват в обучения, семинари у нас и във Великобритания, на които ще бъдат обсъждани последствията от Брекзит, става ясно още от плана за действия. На уеб страниците на външно и правосъдното министерство ще има обособен раздел, посветен на Брекзит, с линкове към електронни страници с повече информация за гражданите.

За бизнеса основно са предвидени информационни кампании

Британските фирми, регистрирани у нас, ще получават информация за последиците от Брекзит от Агенцията по вписванията в сътрудничество с работодателствите организации - Българската стопанска камара и Българската търговско-промишлена палата. Туристическото министерство също ще се активизира, като състави уебстраница, свързана с промените в областта на туризма след Брекзит. Предвидено е министерството на Николина Ангелкова да подготви и кампании за българския туристически бранш на регионално ниво. Средства ще бъдат отделени за маркетингови кампании на територията на България и ОК относно възможностите за туристически посещения, е записано в подробния план.

Великобритания трябва да напусне Евросъюза на 29 март. Към момента договорената от британския премиер Тереза Мей сделката не събра подкрепа в британския парламент и все не се изключва Лондон да напусне без споразумение, въпреки гласуваното във вторник решение за сделка с Брюксел. Подобен сценарий ще хвърли и ЕС, и Великобритания в хаос и ще затрудни двустранните отношения. Въпреки това всички страни вече се готвят за него. Тереза Мей все още полага усилия за предоговаряне на спорните точки, така че депутатите да подкрепят споразумението с ЕС

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари