500 000 българи пътуват за работа до друго населено място
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Това са над 1/5 от всички заети в страната
Близо половин милион души у нас пътуват всеки ден или по-рядко от дома си до друго населено място, в което работят. Това са над 1/5 от всички заети в страната, предаде bTV.
Данните са от преброяването на населението и са огласени от Националната статистика. Най-много са тези, които работят в същото населено място, в което живеят - близо 70%.
5 на сто от отговорилите са посочили, че работят предимно от вкъщи. Подобен е и броят на хората без фиксирано работно място.
Малко след 5 ч. сутринта. Гара Мездра е събирателен пункт за работещите от Северозапада в София. Когато е на дежурство, медицинската сестра Соня Герасимова сменя два пътнически влака и губи по 5 часа само за път в двете посоки.
"Няма перспектива, говоря за Враца, много хора с моята професия пътуват. Миналата седмица влакът закъсня, два часа закъснях за работа", разказа Соня Герасимова.
До друго населено място пътуват над половината от заетите в добивната индустрия. Според националната статистика най-използваният транспорт сред трудовите мигранти е "лек автомобил, ван - личен или служебен", след това е пътуването с автобус.
"Вместо да се чудите къде да паркирате 20 коли, един автобус, който като шатъл в определени часове от деня прибира - това е добро икономично решение, стига работодателите да имат добра бизнес стратегия". В България през последните 15 години се наблюдава един процес, който се нарича "субурбанизация" - хората започнаха да се изнасят от големите градове, връщат се към малките села, но това не е връщане към селски живот, това е като живеене в по-спокойно място", обясни доц. д-р Алексей Пампоров, социолог, ИФС към БАН.
Работодатели алармират за липса на квалифицирани кадри.
"Ние плащаме за квалифицирани хора, миграцията тук е на много квалифицирани хора, които търсят най-добри условия, независимо къде, и другото са нискоквалифицираните, които поради недостига на работна ръка обикалят и си намират по-добро платено място, защото няма хора", каза Красимир Дачев, зам.-председател на БТПП.
Най-много сред работещите в друго населено място са от областите София и Перник, което може да се обясни с близостта им до столицата.
Докладвай този коментар за нередност
×Волф: Една от по-малките стъпки в преборването с демографската криза в България е бързият и надежден транспорт. Живял съм в Западна Европа в сравнително малък град (където между другото възможностите за развитие са по-големи от София поне в моята обласг), нищо, че е 15 пъти поне по-малък на население), но ако човек иска още по-платена работа близкият половинмилионен град е на 10 мин с влака (а самите влакове са на 10-минутен интервал целия ден). Така може да си пътуваш безпроблемно всеки ден. Тук обаче чакаш с часове бдж или висиш в задръствания от таратайки. Затова много хора дори и от близки области трайно се преселват в София. А ако беше като Западна Европа можеше да се пътува безпроблемно - хем да работиш в по-големия град, хем да си живееш в по-малкия и да инвестираш в местната икономика. Този проблем нямаше да реши проблемите на Русе и упадъка му, но поне на няколко области около София щеше да помогне…