350 000 сгради в Румъния са опасни при силно земетресение
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Представители на 9 министерства правят оглед на опасните сгради
350 хиляди сгради ще бъдат сериозно повредени при евентуално силно земетресение в Румъния, според анализ на Департамента за извънредни ситуации, предава БНТ.
При по-сериозен трус най-засегнати ще са окръзите Бъзъу, Прахова, Галац , Букурещ и Вранча.
Несигурни и безсилни. Така се чувстват румънците след трусовете, разлюлели земята в последните дни. Страховете им се подсилват още повече, след като излезе доклада на Департамента за извънредни ситуации. В него се посочва, че 75 болници и над сто училища в Румъния попадат в зоната на сеизмичен риск.
От вчера представители на 9 министерства правят оглед на опасните сгради. Те ще бъдат укрепени с държавни средства, а от понеделник по 30 местни телевизионни канала започва информационна кампания - "Не трепери, когато земята трепери!“
Адриан Неделя познава всяка сграда в Гюргево, защото е работил като пожарникар 15 години. Съмнява се, че при евентуално силно земетресение жилищните блокове ще издържат.
"Сами виждате, че сградите са стари, строени са преди 89- та година и нямат противоземетръсни елементи. Само новите хотели имат и при едно силно земетресение ще има големи загуби и материални и човешки. Освен това е много разпространено у нас хората без проект да разрушават стени в апартаментите си, за да имат повече пространство. Със сигурност, не сме готови за евентуално земетресение. Трябва първо старите сгради да се укрепят", каза пожарникарят.
Далия Деча преподава румънски в най-стария колеж в Гюргево, който е паметник на културата. След последните трусове затворили няколко кабинета, защото са с напукани стени.
"Специално тази сграда не е ремонтирана и няма да я използваме, докато не се укрепи. Следващата седмица ще дойдат от общината, за да я огледат. Тук учат 1500 деца и след земетресенията отново имахме обучение как да ги евакуираме в случай на извънредна ситуация. Тестове правиха и учениците, идваха пожарникари, от Червения кръст също, за да разиграем различни сценарии. Молим се да не се случва нищо лошо!“, казва тя.
"Неизбежно е, при това разкопаване и използване на подземните ресурси, със сигурност ще има още земетресения и от новото строителство нищо няма да остане. Старото по-може да издържи, защото тогава материалите са били по-качествени", казва Върбан Мирча.
В 90 точки на Румъния са разположени специални контейнери с оборудване за търсене и спасяване на хора, а на терен веднага могат да бъдат изпратени 8 хиляди пожарникари.
"Имаме модерна техника и екипировка, това се видя и при земетресението в Турция и Сирия, наши екипи помогнаха много и извадиха от руините оцелели. Поддържа се постоянно техниката и се подобрява. А това е едно приложение, разработено от Департамента за извънредни ситуации", обясни Адриан Неделя.
Най-силното разрушителното земетресение в Румъния е било преди 46 години във Вранча, когато загиват 1500 души, а 35 хиляди остават без домове. Жертви имаше и в България.
Докладвай този коментар за нередност
×АМИ В БЪЛГАРИЯ ?: НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО,ТАМ КОМЕНТАР НЯМА.ИМАМ СТРАННО УСЕЩАНЕ И ПРЕДПОЛАГАНЕ В СЛУЧАЙ НА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ ПРЕЗ 1977 ПОДОБНО ОТ ВРАНЧА КОИ КИТНИ КООПЕРАЦИИКИ ЩЕ СТАНАТ НА СОЛ ПЪРВИ.САМО ПРЕДПОЛАГАМ НА УМ.ПЯСЪЧНИ КУЛИ. :-) МАЛЕ,МАЛЕ ЛЕ....