3000 фирми се борят за над сто милиона лева подкрепа от МИР

0
Заявената помощ надхвърля двойно бюджета на програмата
Заявената помощ надхвърля двойно бюджета на програмата Снимка: Асен Игнатов / Архив

Заявената помощ надхвърля двойно бюджета на програмата

Семейният бизнес и творческите индустрии в България получават силен тласък за развитие благодарение на нова програма за финансово подпомагане. Министерството на иновациите и растежа (МИР) отчита безпрецедентен интерес към обявената процедура за безвъзмездно финансиране по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП).

Според данните, предоставени от МИР, близо 3000 фирми са подали заявления за участие в програмата. По-конкретно, 2894 семейни предприятия, компании от творческите индустрии и занаятчийски фирми са кандидатствали за финансова подкрепа, насочена към повишаване на производствения им капацитет и ускоряване на тяхното развитие.

Интересът към програмата значително надхвърля първоначалните очаквания. При бюджет от 117,5 милиона лева, общата стойност на заявените средства достига впечатляващите 286,3 милиона лева. Това е повече от двукратно превишение на предвидения финансов ресурс, което ясно показва огромната нужда от подкрепа в тези сектори на българската икономика.

Кандидатстването по програмата се проведе в периода от 31 май до 16 септември 2024 година, давайки възможност на широк кръг предприемачи да се включат. За първи път в историята на подобни инициативи, подпомагането е фокусирано изключително върху микро- и малки семейни фирми, творчески индустрии и занаятчийски предприятия.

В зависимост от своя мащаб и специфика, кандидатстващите фирми са имали възможност да заявят безвъзмездно финансиране в диапазона от 15 000 до 150 000 лева. Тези средства са предназначени за инвестиции в нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Програмата предвижда също възможности за внедряване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) за оптимизиране на управленските, производствените и логистичните процеси.

Едно от иновативните предложения в рамките на програмата е подкрепата за създаване на онлайн магазини. Това ще позволи на участващите фирми да подобрят своето присъствие на пазара и да увеличат продажбите си, адаптирайки се към съвременните тенденции в електронната търговия.

Процентът на безвъзмездната финансова помощ е определен на нива, които значително надвишават стандартните за подобни програми. За семейните предприятия и фирмите от творческите индустрии той достига до 75%, а за занаятчийските предприятия - до впечатляващите 85%. Тази щедрост от страна на МИР цели да осигури дългосрочна устойчивост и приемственост в тези важни за българската икономика и култура сектори.

В рамките на подготовката за програмата, експерти от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към МИР проведоха мащабна информационна кампания. Градовете Благоевград, Монтана, Габрово, Търговище, Пловдив и Хасково бяха домакини на информационни събития, целящи да запознаят потенциалните кандидати с условията и възможностите на програмата.

Следващият етап от процеса включва оценка на получените проектни предложения, която ще започне в най-скоро време. МИР се ангажира да публикува резултатите и списъците с одобрените кандидати на своя официален уебсайт, осигурявайки пълна прозрачност на процеса.

Тази инициатива на Министерството на иновациите и растежа представлява значителна стъпка напред в подкрепата на малкия и среден бизнес в България, с особен акцент върху семейните предприятия и творческите индустрии. Очаква се програмата да даде силен тласък на тези сектори, стимулирайки иновациите, повишавайки конкурентоспособността и създавайки нови работни места в страната.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари