22 000 евро заплата и 4 000 лева пенсия за евродепутатите ни

0

Месечната заплата на евродепутатите достига до космическите 21 209 евро.

Обикновеният българин трябва да работи 108 г., за да спечели дохода му само от един мандат. Представителите в Европарламента пък си докарват средно с 878% повече от обикновените граждани на Европейския съюз, пишат от Mignews.info

Стряскащите данни лъснаха в изследване на германския портал за сравняване на цените Preis Verglech.

Средната заплата на членовете на Европейския парламент е 17 827 евро на месец, или почти 214 хиляди евро на година. Към тази сума обаче евродепутатите получават най-различни добавки, например за пътуване и други разходи, а също пари за офиси и персонал, с което месечната им заплата достига 21 209 евро. Евродепутатите печелят почти девет пъти повече от средния европеец и с цели 20 пъти повече от средния български гражданин, се посочва още в публикацията.

Редовите граждани на ЕС трябва да работят средно 55 години, което е далеч повече от трудовия им живот, за да спечелят сумата, която получава един депутат в Европейския парламент за петгодишен мандат – около 1 милион евро. У нас обикновеният гражданин трябва да работи 108 г., за да достигне дохода на един от 18-те български евродепутати, при това само за един мандат, става ясно още от данните на германския портал за сравнение на цените.

Много са народните представители в Европейския парламент, които се подписват на гишето за получаване на дневните пари и си тръгват. Активен борец срещу това е журналистът и евродепутат в продължение на три мандата (1998 г. – 2014 г.) Ханс-Петер Мартин от Германия. Той записа със скрита камера как депутатите се редят на опашка за дневни пари с куфарите си, след което си тръгват. „Евродепутатите практически получават повече пари от канцлера Ангела Меркел, но искат да го скрият този факт от своите избиратели”, обяснявал е неведнъж германският представител.

Ето и какви са останалите признати разходи за всеки евродепутат на месец:

1. Разходи за персонал на един евро депутат: ¼ от тези пари могат да се плащат за различни услуги, използвани от евродепутата. – 21379 евро на месец = 21379 евро на месец

2. Признати офис разходи: 4230 евро на година – 252,5 евро на месец = 21631,5 евро на месец

3. Пътни разходи за всички събития като пленарни сесии, срещи на комисии, срещи на политически групи: самолетни билети, билети за влак, разходи за пътуване с автомобил до 1000 км на събития (по 0,5 евро на километър + такси за магистрали, винетки) – около 4000 евро на месец = 25361 евро на месец

4. Разходи за пътуване извън ЕС – 4264 евро на година 355,33 евро на месец = 25986,83 евро на месец общо

5. Разходите за срещи на ЕП извън сградата на ЕП: всички разходи за хотели и пътни се поемат от европарламента – ???? Euro

6. Разходи за пътуване в ЕС: неограничено за пътните разходи, не се поемат разходите за хотел: ???? Euro

Евродепутатите имат и осигурена пенсия, след като се пенсионират на 63-годишна възраст. Пенсията се формира от 3,5% от заплатата за всяка пълна година работа като евродепутат – максимум 70% от годишния приход.

Например, ако депутатът не работи нито един ден: 8020 евро – 5 х 3,5 = 17,5 = 1403,5 евро = 2745 лв. на месец заедно с пенсията от НОИ за 5 години работа по 15 дни на месец. Ако само се подписва, че присъства на заседанията, евродепутатът може да получава по 2206 евро на месец пенсия за един мандат, както и пенсията от НОИ. Пенсията се плаща от бюджета на Европейския парламент.

Сред българските евродепутати е разпространена практиката да си присвояват и парите за сътрудници. Така например евроизбраник  отчитал заплати от 2000 евро за всичките си сътрудници. От тези 2 бона те обаче получавала едва по 700 евро.

Източник: Mignews.info
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари