2024 година е била най-топлата за България от 1930 година насам
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Средните температурите са надвишили нормите с цели 2,1 градуса
През изминалата 2024 година България отбеляза исторически температурен рекорд, като страната регистрира най-високите средни стойности от началото на метеорологичните измервания през 1930 година. Това сочат последните анализи на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Според експертите от НИМХ, 2024 година е била с половин градус по Целзий по-гореща от предходната рекордна 2023 година, като средните температури са надвишили климатичните норми с цели 2.1 градуса.
Особено тревожни са данните за летния сезон, който е определен като най-горещият в историята на страната. През юли жителите на Сандански преживяха безпрецедентните девет последователни дни с температури над 40 градуса по Целзий.
Дунавският регион под обстрел на жегите
В Дунавската равнина ситуацията е била особено критична. В село Дългопол, област Варна, метеоролозите са регистрирали рекордните 33 последователни дни с екстремно високи температури - от 26 юли до 28 август.
Валежен дефицит и екстремни явления
Валежната картина през 2024 година показва тревожни тенденции. Според данните на НИМХ, годишната сума на валежите е достигнала едва 610 литра на квадратен метър, което е с 8% под климатичната норма. Особено засушаване е регистрирано през февруари и октомври, когато валежният дефицит е достигнал съответно 63% и 66%.
Природни бедствия взеха жертви
Екстремните метеорологични явления през 2024 година са довели до сериозни материални щети и човешки жертви. На 22 юли мълнии в района на Централен Балкан са причинили смъртта на двама туристи. През септември силна буря е предизвикала наводнения в Белослав и Каварна, засягайки 52 домакинства.
Най-тежък е случаят със село Воден, община Болярово, където пожар е унищожил 35 къщи и е довел до евакуация на населението. Инцидентът е съпроводен със загуба на множество домашни животни.