11-те държави с най-голям държавен дълг
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Съвсем наскоро Световният икономически форум публикува своя доклад за глобалната конкурентоспособност, където подрежда държавите според различни икономически и финансови показатели, пише Economic.
Сред най-важните измерители е този на държавния дълг. Особено в момент, когато възстановяването на световната икономика е вяло, а много държави изпитват сериозни затруднения.
През лятото Гърция бе на ръба на дефолта заради огромните си задължения към европейските кредитори и МВФ, които спря да обслужва. Кризата постави под въпрос стабилността на целия Европейски съюз, и след доста драматични обрати, завърши с подписване на нова спасителна програма и поемане на нов дълг.
Оказва се обаче, че Гърция, макар и сред лидерите по най-голяма задлъжнялост, не е номер едно в класацията. Вижте 11-те държави в света, които имат най-високи нива на държавен дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП):
11. Сингапур – 103,8%
Може да е една от най-богатите държави в света, на челните места по конкурентоспособност и бизнес среда, както и сред най-добрите места за живеене, но има високи задължения. Правителството търси нови начини за увеличаване на икономическия ръст и производителността.
10. САЩ – 104,5%
В страната скоро се очаква първото повишение на основната лихва за последните 7 г. Някои анализатори обаче виждат в това опасност от нова криза, защото ще повиши плащанията по задължения.
9. Бутан – 110,7%
Малката азиатска икономика е свързана с Индия и сериозно зависи от финансовата й подкрепа и работна ръка. На снимката – краля и кралицата на Бутан с абсолвенти от Кралския университет по мениджмънт.
8. Кипър – 112%
Страната преживя сериозна дългова криза през 2013 г. и сега подготвя първия си бюджет (за 2016 г.), който няма да е под наблюдението на тройката кредитори.
7. Ирландия – 122,8%
Тя изпълни спасителната си програма преди 2 г., но все още има висок дълг. Все пак, според анализаторите, е на правилния път към икономическо възстановяване.
6. Португалия – 128,8%
И Лисабон премина през спасителна програма, която приключи в средата на 2014 г. Съпроводена с редица реформи, свързани с орязване на доходи, и предизвикали протести. Резултатите са спорни - в момента БВП е със 7,8% по-нисък, отколкото в края на 2007 г., преди глобалната финансова криза.
5. Италия – 132,5%
Съотношението на държавен дълг спрямо БВП е второто най-високо в Еврозfната. Страната е изправена пред сериозни ликвидни проблеми. По време на гръцката дългова криза често бе сочена като следващата застрашена.
4. Ямайка – 138,9%
Сферата на услугите формира 80% от БВП на страната, но високата престъпност, корупция и безработица са сериозни причини за икономически спад. МВФ настоява Ямайка да реформира данъчната си система, освен да реши и изброените вече проблеми.
3. Ливан – 139,7%
Страната бе предпочитана туристическа дестинация, но изпитва затруднения заради близостта си до редица близкоизточни конфликти, последният от които - събитията в Сирия.
2. Гърция – 173,8%
Атина дължи над 320 млрд. евро на международни кредитори, а през лятото бе на крачка от фалита. Въпреки множеството протести и референдум, който отхвърли ново споразумение с кредиторите, правителството на СИРИЗА начело с Алексис Ципрас, парафира новата спасителна програма, за да получи пари. После хвърли оставка и спечели провелите се избори. Предстои да се види докога изплащането на задълженията и изпълнението на програмата ще вървят плавно...
1. Япония – 243,2%
Страната забавя растежа си сериозно и от години, а през септември една от най-големите рейтингови агенции – „Стандард енд Пуърс”, понижи прогнозата си от стабилна на негативна. Преди 2г. страната заложи на „Абеномиката” – икономическата политика на премиера Шиндзо Абе, включваща фискални и парични стимули и структурни реформи. Все още промяната не е видима.
Предстои реорганизация на дейността на ГКПП "Дунав мост" при...
ПП - ДБ: Отказваме предложението на ГЕРБ!
Ресторант "Happy" остава в Доходното здание за още 10 години
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...