Пресъздадоха ритуала "Жътва" в Ценово

0

По инициатива на пенсионерския клуб „Млади сърца“, Народното читалище „Христо Ботев“ и земеделската кооперация в Ценово беше възстановен ритуалът „Жътва“.

Участниците, облечени в народни носии, за първи път възкресиха автентичния народен обичай.

Първата картина на възстановката започна в стогодишната къща на Димитра Янкова. Още с първите лъчи на слънцето ранобудните стопани започнаха да разпределят задачите през деня сред многолюдното семейство.  Синове, снахи, деца – всеки един от фамилията, се зае с работа – да се нахрани добитъка, да се изчисти двора, да се наточат сърповете, да се донесе от извора прясна вода, да се приготвят каруците. Възрастният стопанин обсъди с тримата си сина коя от нивите ще пожънат първо. Не след дълго време на портите се появиха и жътварките. Натоварени в пет каруци жътварите се отправиха към нивата.

На нивата в местността Камъка се разигра втората част от възстановяването на народния обичай. По традиция жените оставиха китките си в менче с вода, за да са свежи, когато се върнат отново в село. Една от снахите почерпи жътварите с питка, омесена с брашно от  старата реколта. По-опитните показаха на младите жени как се жъне. Битката за хляба започна с наричането „до де пладне стане, клас да не остане“. В действие влязоха сърповете и паламарките, голяма част от които са експонати в етнографската експозиция на читалището. Дойде ред за изява и на мъжете. Те показаха как  се вържат снопи и се подреждат на кръстци. В минутите на отдих жътварите пийваха по глътка студена вода и веднага подхващаха песен за по-добра реколта, за пълни хамбари и обори, за спорна година.

За да не изпусне нещата от контрол, стопанинът зорко следеше как върви полската работа. Още при първата му поява на нивата жътварите му поднесоха първия сноп с разстлана бяла забрадка отгоре. Чорбаджията, явно доволен от наспорилото зърно, сложи в нея едра пара и отправи благословия. По броя на снопите се определя дали реколтата е добра. В края на ритуала жътварите отрязаха брадата като вплетоха и полски цветя, за да я подадат на чорбаджията. През това време пристигнаха и две от снахите с кобилици на рамо. Те носеха за морните труженици храна и павурче с ракия. Ритуалът завърши с благослов за всички, които са участвали в кампанията – от сеитбата до прибирането на житените зърна. Както повелява отколешната традиция празникът завърши с кръшни хора и ръченици.

Гости на празника бяха кметът на общината д-р Петър Петров и председателят на земеделската кооперация Георги Сидеров.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари