Плъзна болест разяждаща плътта
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Обезобразяваща тропическа болест се разпростира из Близкия изток, като добавка към тежките конфликти и унищожените болници в окупираните от „Ислямска държава“ територии, оставяйки хората много уязвими към заболяването, пише в. „Индипендънт“, цитиран от Vesti.bg.
Кожна лайшманиоза – това е болестта, която се причинява от паразит в кръвта, предаван от пясъчна муха. Заболяването може да доведе до ужасяващи отворени рани, както и обезобразяващи кожни лезии, възли и папули.
Лайшманиозата е ендемична в Сирия в продължение на векове и някога е била известна като „злото от Алепо“.
Гражданската война в Сирия не стихва и провокира огромна бежанска криза, което доведе до катастрофално възпламеняване на болестта. Стотици хиляди от засегнатите от нея живеят в бежанските лагери, а подобна ситуация може да се зароди и в Либия и Йемен.
„Наблюдаваме различни болести, включително лайшманиозата в тези конфликтни зони. Нужно е да ограничим разпространението им или рискуване нова епидемия, като тази от ебола в конфликтните зони в Западна Африка през 2014 г.”, заяви Питър Хойез от Националния институт за тропически лекарства в САЩ, който е специален научен посланик на страната си в Близкия изток.
Здравната система в Сирия беше опустошена от години на конфликти. През 2015 г. беше съобщено, че повече от половината държавни болници в страната са затворени или функционират само частично, което означава, че в някои райони хората трябва да пътуват близо 200 километра за да получат здравна помощ.
Случаите на лайшманиоза са се удвоили от 23 000 преди началото на войната през 2011г. до 41 000 през 2013 година.
Съседните страни, в които мигрират милиони бежанци, също отчитат нарастване на заразените с опасната инфекция. В Ливан случаите са 1033 през 2013г. при общо 6 в предишните 12 години. Стотици са болните в Турция и Йордания. В Йемен всяка година има увеличение с нови 10 000 случая на лайшманиоза.
„Болестта се е разпространила изключително много в Сирия, но също в страни като Ирак, Ливан, Турция и дори сред бежанците в Южна Европа.
Там има хиляди случаи на болестта, но проблемът е подценяван, защото никой не може точно да преброи засегнатите“, смята д-р Валед Ал-Слем от Института за тропическа медицина в Ливърпул, Великобритания, цитиран от „Дейли Мейл”.
Той уточни, че след ухапването от пясъчна муха, инфекцията може да продължи между 2 и 6 месеца.
Лайшманиозата е една от 17-те тропически болести, категоризирани от Световната здравна организация като „неглижирани”.
Според организацията е нужна по-добър контрол, информация и мониторинг на болестта, както и обучаване на специалисти за справянето с нея.
По думите на Ал-Слем преди войната в Сирия са вземани съответните мерки по контрол на заразата и обезпаразитяване.
Кремъл: Сигурни сме, че САЩ разбраха посланието на Путин
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
Уникален дървен мост ще краси езерото в Лесопарка
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа