Симеон Матев: Много места в събота ще осъмнат със снежна покривка
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Циклонът Ренате обръща времето
Драстична промяна на времето очаква България през следващите дни, предупреждават метеоролозите. Циклонът Ренате, който идва от Франция, ще донесе със себе си силни ветрове, валежи и рязък спад на температурите.
Климатологът Симеон Матев алармира в интервю за "Телеграф": "В следващите 48 часа времето ще бъде много динамично над южната половина на Европа. Причината са няколко циклонални вихъра, които преминават през континента."
Опасни ветрове в петък
Според прогнозата, в петък се очакват изключително силни пориви на вятъра, достигащи до 100-120 километра в час във Врачанския Балкан, Монтанско, Софийско и по северните склонове на Витоша. Особено засегнати ще бъдат кварталите "Драгалевци", "Симеоново" и "Бояна".
Драстичен температурен спад
"В рамките на час от 15-16 градуса температурите ще паднат на 3-4", предупреждава Матев. Валежите ще започнат от Северозападна България, като количествата ще бъдат между 5 и 15 литра на квадратен метър.
Първа снежна покривка
"Очакваните валежни количества са от порядъка на 5-15 л/кв. м. По високите места над 300-400 м надморска височина дъждът ще премине в сняг и ще се образува тънка снежна покривка в рамките на 2-5 см, единствено на ветрените склонове може да стигне до 10-12 см“, посочи Матев и добави, че в събота сутринта много места в страната, извън планините, ще осъмнат със снежна покривка от порядъка на 5-10 см, като такава ще има в София, Берковица, Монтана, Враца, Чипровци, Ловешко.
„Ако в петък температурите са между 15 и 20 градуса, 24 часа по-късно ще бъдат между 1 и 6 градуса. Сняг ще превали и в цялата Дунавска равнина, снежна покривка ще се образува и в Разград, Шумен, Търговище, така че повече места ще видят зима освен Софийско, Пернишко и Самоковско“, каза той.
Снеговалежите в цялата страна ще приключат в събота до 13:00 часа.
Щети от предходния циклон
Ураганният вятър в сряда срещу четвъртък причини сериозни материални щети в различни части на страната. Във Враца поривите достигнаха над 120 километра в час, което доведе до: