Наследствени ли са денталните проблеми?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ако сте редовен посетител на денталния кабинет и си мислите, че сте унаследили гените на родителите си, то ново австралийско проучване доказва, че не бива да обвиняваме гените си.
Учените знаят, че Streptococcus bacteria, която живее в устната кухина е главният причинител на кариозните процеси по зъбите. Но това, което не беше доизчистено и доказано-какъв процент от бактериалното число е стимулирано да се развие от факторите на околната среда и на наследствеността.
За да се провери това, в изследване се включват микробиологични проби от 205 еднояйчни близнаци и 280 разнояйчни близнаци на възраст между 5 и 11 години. Това позволява на изследователите да определят различията в генетичността спрямо микроорганизмите в устната кухина на деца, които са на една и съща възраст и са изложени на едни и същи условия на средата, в която живеят.
Изследователите открили, че определена бактерия в устната кухина се унаследява, но това не било тази, която причинява кариозен процес. Освен това те установяват, че унаследената бактерия извънредно намалява микробното си число, докато бактерията, свързана с влиянието на факторите от околната среда извънредно увеличава микробното си число.
Бактерията, асоциирана със зъбния кариес е по-често срещана в устата на децата, които консумират повече захарни храни и напитки и при тези, които имат по-малко количество от „добрите бактерии“ в устната кухина.
Обучението в поддържането на добра орална хигиена започва още от ранна детска възраст. Най-добрата профилактика е тази, която не води до лечение на кариеси.
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Италиански инвеститор загуби завода си за 7 милиона евро в...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...