Испания пропищя от нашенци
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Най-големият риск за испанската система за трансплантации е „трансплантационният туризъм” - български граждани, които са дошли в Испания, за да получат органи.
Това предупреждение дойде от Рафаел Матесан, директор на Националната организация за трансплантации, пише VESTI.
Той поиска от испанския Конгрес законодателни промени, с които да се ограничи достъпът на чужденци до трансплантиране на органи в Испания. Вижте версията на българите във видеото на Любо Миланов.
Нашите сънародници бяха определени от Матесан като по-голяма опасност дори от сръбските мафиоти, които през 2015 г. се опитаха да вземат бъбрек от чужденец в Барселона, за да бъде трансплантиран на сина на лидера на престъпна група.
Скандалът с българите, дошли за органи, тече в Испания вече цяла година. Осъдени и арестувани няма. Но 6 български граждани бяха обвинени, че са причинили щети за 1,5 млн. евро на испанската здравна система, като са им били трансплантирани органи на база фалшиви трудови договори.
Разследвани бяха 20 българи. 14 за това, че са имигрирали с цел трансплантация. А други 6 за това, че са оформили неистински договори за работа. По този начин българите дошли, за да им бъдат трансплантирани органи, са започнали да плащат здравни осигуровки в Испания и са получили достъп до местната здравна система. Така те са били включени в списъка на чакащите за трансплантация, а част от тях са получили органи.
Обвинените в измамата българи обаче не се чувстват виновни. Те твърдят, че не са нарушили закона, плащайки осигуровки в Испания и България. И заявяват, че имат правото на живот.
Наистина след 2007 г. българските граждани, които са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българското законодателство, могат да ползват при необходимост медицинска помощ в държавите от ЕС, когато пребивават дългосрочно на различно основание в тях. За целта те трябва да са получили в България т. нар. удостоверение S1 (C1).
Испания не е избрана случайно от нашите сънародници. Тя е световен лидер по донори и трансплантации на човек от населението. За разлика от България, която е на опашката в Европа по тези показатели.
В момента 1101 българи чакат за трансплантация на органи. На този фон общо през миналата година в страната са извършени само 57 трансплантации.
За сравнение в Испания през 2016 г. са направени 4 818 трансплантации, а броят на чакащите за органи е 5477.
В същото време 2 784 българи са заявили приживе, че не желаят да им бъдат вземани органи, тъкани или клетки, по данни на Министерството на здравеопазването.
РИОСВ: Фойерверките вдигнаха праховите частици в Русе
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите