15 невероятни факта за сънищата
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
В Римската империя е имало практика някои сънища да се разглеждат от Сената, който ги е анализирал. Считало се е, че те са съобщения от боговете. Тълкуващите сънища придружавали военните лидери в битки, за да им помагат.
Освен това е известно, че някои артисти са достигнали до своите най-креативни проникновения именно чрез сънищата си.
Какво всъщност наистина знаем за този феномен?
Представяме ви 15 невероятни факта, свързани със сънищата:
1. Забравяме 90% от сънищата си
В рамките на 5 минути след събуждането си, хората забравят половината от съня си. След 10 минути, 90% от съня е забравен.
2. И слепите хора сънуват
Хората, които са ослепели след раждането си, виждат образи в сънищата си. Тези, които са родени слепи, не виждат образи, но имат сънища, които са живи, ярки и и описателни, и включват другите им сетива, които не са пострадали, като звук, миризма, докосване и емоция.
3. Всеки сънува
Всяко човешко същество сънува (с изключение на случите, в които е налице сериозно психическо разстройство). Ако си мислите, че не сънувате, грешите - вие просто забравяте сънищата си.
4. В сънищата си виждаме само лица, които вече познаваме
Мозъкът ни не може да "изобретява" лица. В сънищата си виждаме истински лица на истински хора, които вече сме срещали в живота си, но може и да не си спомняме. В жизнения си път сме се натъквали на стотици хиляди личности, така че мозъкът ни разполага с неизчерпаем запас от лица, които би могъл да възпроизведе докато сънуваме.
5. Не всеки има цветни сънища
Около 12% от хората, които виждат, сънуват изцяло в черно и бяло. Останалите сънуват в цветове. Изследвания от далечната 1915 г., продължени през 1950 г., се опитват да докажат, че болшинството от хората сънуват в черно-бяло, но през 1960 г. тези резултати се оспорват. В днешно време се знае, че само 4,4% от сънуващите под 25-годишна възраст имат черно-бели сънища. Някои скорошни изследвания твърдят, че променящите се научни резултати може да се дължат на медиите, и по-специално на прехода от черно-бяла към цветна телевизия.
6. Сънищата имат символично значение
Ако сънувате нещо конкретно, много често сънят ви всъщност не е за него. Сънищата "говорят" на дълбоко символичен език. Какъвто и символ да си избере сънят ви, е малко вероятно той да е всъщност реалният символ, който мозъкът и съзнанието ви имат предвид.
7. Емоции
Най-често изразяваната емоция в съня ви е безпокойството. Негативните емоции са много по-често срещани от позитивните.
8. В една нощ може да сънувате между 4 и 7 пъти
Средностатистически, докато спите, бихте могли да сънувате между 1 и 2 часа всяка нощ
9. И животните сънуват
Правени са множество изследвания на различни животни. Всички те показват същите промени в мозъчната дейност при животните по време на сън, каквито се наблюдават при хората. Наблюдавайте спящо куче. Лапите му се движат, сякаш бяга, а в същото време то издава джавкащи звуци, както и в будно състояние, точно както когато се опитва да догони някого (или нещо).
10. Парализа на тялото
Бързото движение на очите (БДО) по време на сън (Rapid Eye Movement - REM на английски език) е фаза от съня, която се характеризира именно с бързо движение на очите, докато те са затворени. БДО при възрастните хора обикновено заема около 20-25% от съня, което е около 90-120 минути всяка нощ.
По време на БДО-съня, тялото ни е парализирано от механизъм, идващ от мозъка ни. Той има за цел да ни предпази да извършване реални движения, предизвикани от съня ни. Възможно е този механизъм да се задейства преди, по време на или след нормалния ни съм докато мозъкът ни действително се събуди.
11. Смесване на сънища и реалност
Мозъкът ни интерпретира външните стимули, които нашите сетива усещат, докато сме заспали. Така той ги прави част от нашите сънища. Когато чуем звук от реалността е възможно да го внедрим в съня си. Така например е възможно да сънувате, че сте на рок концерт, докато брат ви разучава на китарата си най-новото парче на Guns N Roses в съседната стая.
12. Мъжете и жените сънуват различно
Мъжете сънуват повече за други мъже. Около 70% от персонажите в сънищата на мъжете са други мъже. От друга страна, в съня на жената присъстват приблизително равно количество мъже и жени. Освен това, като цяло сънищата на мъжете са натоварени с много повече агресивни емоции, отколкото тези на жените.
13. Предсказателни сънища
Резултатите от няколко проучвания показват, че между 18% и 38% от хората са имали поне един предсказателен сън, а 70% са изпитали т.нар. "дежа ву". Делът на тези, които вярват в предсказателните сънища, е още по-голям - между 63% и 98%.
14. По време на съня си бихте могли да изпитате оргазъм
Докато сънувате бихте могли да се наслаждавате на сексуално изживяване, подобно на тези в реалния ви живот. Още повече, бихте могли да изпитате и оргазъм, който е не по-малко силен от действителен такъв. Абсолютно всички изживявания, които сте имали по време на секс (докосване, удоволствие) биха могли да са толкова силни (ако не и повече), от тези, които вече сте изпитвали в реалния си живот.
15. Тези, които отказват цигарите, имат по-интензивни и ярки сънища
Хората, които са пушили цигари дълго време и са ги отказали, съобщават, че са започнали да сънуват много по-ярки сънища отпреди. Интересни са резултатите от едно изследване сред около 300 бивши пушачи, отказали цигарите за период между 1 и 4 седмици. 33% от тях са имало поне 1 сън, свързан с пушенето. В повечето си сънища тези хора отново са пропушвали и са чувствали силна емоция, обикновено изразяваща се в паника и вина. Сънищата за пушене са резултат именно от отказването от вредния навик. Още по-любопитно е, че хората, които са ги сънували, не са имали подобни сънища, докато са пушели. Психолозите отдават това явление на абстиненцията.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Внезапно почина Благовест Пунев
Две млади русенки пострадаха при катастрофа край Разград
НАПАРАПЕТВАНЕ
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...