Земята преживява рекордни горещини за втори пореден ден
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Средната дневна температура на 22 юли достигна 17,15 градуса по Целзий
На 22 юли 2024 година Земята отбеляза нов рекорд за най-горещ ден в историята, със средна дневна температура от 17,15 градуса по Целзий. Това е с 0,06 градуса по-високо от предходния ден, 21 юли, който сам по себе си надмина предишния рекорд, установен само година по-рано. Данните са предоставени от Службата за климатични промени "Коперник" (C3S), която използва сателитни данни за измерване на глобалните температури почти в реално време. „Това е точно това, което науката за климата ни казваше, че ще се случи, ако светът продължи да изгаря въглища, нефт и газ,“ заяви Джойс Кимутай, климатолог от Имперския колеж в Лондон. „И ще продължи да става все по-горещо, докато не спрем да изгаряме изкопаеми горива и не постигнем нетни нулеви емисии.“
Причини и последствия
Климатичните промени, предизвикани от изгарянето на изкопаеми горива, са основната причина за тези рекордни температури. Според учените, глобалното затопляне води до по-дълги, по-силни и по-чести екстремни метеорологични явления. Тази година беше белязана от големи бедствия по целия свят, включително исторически горещини на много континенти като Азия, Северна Америка и Европа. Горещи вълни и горски пожари причиниха значителни разрушения през последните седмици.
Предварителни данни и прогнози
Службата за климатични промени "Коперник" подчертава, че данните за 22 юли са предварителни и крайните стойности може да се различават съвсем малко. Въпреки това, те очакват, че дневните рекорди могат да продължат да падат, тъй като лятото е в разгара си в северното полукълбо. На 23 юли наблюдателят заяви, че глобалните температури се очаква да спаднат скоро, въпреки че е възможно да има допълнителни колебания.
Исторически контекст
Преди юли 2023 година, най-високата дневна глобална средна температура беше 16,8 градуса по Целзий, регистрирана на 13 август 2016 година. Оттогава насам, температурите продължават да се увеличават, като последните две години - 2023 и 2024 - отбелязват значителни отклонения от предишните рекорди. Според данните на "Коперник", последните 10 години са най-горещите в историята, което подчертава нарастващото въздействие на климатичните промени върху нашата планета.