Здравният министър получи повече власт в борбата с инфекциите
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
И след края на извънредната обстановка той ще може да налага противоепидемични мерки при необходимост
Министърът на здравеопазването ще разполага с правомощията да въвежда противоепидемични мерки на територията на страната или в отделна област, дори и след отмяната на извънредната епидемична обстановка. Това реши парламентът с промени в Закона за здравето, одобрени на първо четене днес, по искане на ПП, предава вестник СЕГА.
Новата си власт министърът ще задейства по предложение на главния държавен здравен инспектор, като мерките ще се въвеждат за определен период от време. Целта е да се предотврати разпространение на заразни болести, да се контролира епидемичният риск, както и да се преодолеят последиците от извънредната обстановка, в която живяхме досега.
Защитни мерки срещу инфекции ще могат да въвеждат и директорите на районните здравни инспекции (РЗИ) – отново съгласувано с главния здравен инспектор, когато става въпрос за отделна област, община или населено място.
Същественото е, че нито министърът, нито РЗИ, ще могат да забраняват да се влиза на територията на страната или да ограничават придвижването на гражданите. Няма да могат да спират работата на обекти с обществено предназначение или други такива, които предоставят услуги на хората.
В законопроекта се предвижда да се продължи изплащането на допълнителните възнаграждения на медиците на първа линия до 3 месеца след отмяната на извънредната обстановка.
Проектът се сблъска със съпротивата на опозицията. От ГЕРБ-СДС се усъмниха, че смисълът на законодателното предложение се свежда единствено до това, че премиерът Кирил Петков е обещал да отмени извънредната обстановка. От ДПС коментираха, че към законопроекта липсва финансова обосновка, което оцениха като безотговорно при сложното положение на държавния бюджет и бюджета на НЗОК. От „Възраждане” обвиниха управляващите, че предлагат „еднолична власт на министъра, без никакви ограничения”.
Чуха се гласове на несъгласие и от управляващото мнозинство. Според Ива Митева (ИТН) може да се окаже, че почти няма разлика между ограниченията, които се въвеждаха през извънредната обстановка, и онези, на които министърът ще има право в бъдеще. Като пример посочи, че той ще може и занапред да ограничава експлоатацията и режима на работа на обекти с обществено предназначение и други обекти и услуги, предоставяни на гражданите.
СТАТИСТИКА
1176 нови случая на COVID-19 у нас са отчетени за денонощие. Те са установени след направени 10 528 теста. Положителните проби са 11.17%, показват данните в Единния информационен портал.
Починали със заразата за 24 часа са 14 души. Излекуваните за същия период са 4301.
Новопостъпили в болница са 179 души. Общо хоспитализираните са 1953, от които 214 са в интензивно отделение.
През последното денонощие са поставени 1907 дози ваксини срещу COVID-19.
Утре отпада въведената заради Covid-19 извънредната епидемична обстановка у нас. Препоръчително остава обаче, носенето на предпазни маски в болници и в градския транспорт. След 1 април в сила ще остане изискването на сертификат с информация за ваксинация, преболедуване или негативен тест за ковид при влизане в страната. Остава в сила и задължителната карантина на болни и техните контактни.