Защо българските ученици се провалиха на PISA

0
Синдикат „Образование“ не разбира какво точно мери PISA, коментира Петя Георгиева от „Институт за пазарна икономика“
Синдикат „Образование“ не разбира какво точно мери PISA, коментира Петя Георгиева от „Институт за пазарна икономика“ Видео: NOVA

Синдикат „Образование“ не разбира какво точно мери PISA, коментира Петя Георгиева от „Институт за пазарна икономика“

Всички български правителства се кълнат като приоритетна, но и тема, която винаги остава нереформирана и под всякаква критика. Образованието. Поводът е поредният срамен резултат на нашите ученици на изследването PISA, но причината е друга: Систематичното неразбиране за фундаменталната важност на образованието за икономиката и стандарта на живота, предава NOVA.

Няма никакво значение дали приемате резултатите от изследването PISA, нито дали смятате, че уменията, които то проверява, са важни или не. Реалностите са такива. Децата днес нямат нужда от знанията от вчера, децата утре нямат да имат нужда от знанията днес.

Преди много години, когато гледахме филми като „Терминатор“, вярвахме, че бъдещето принадлежи на хората-киборги, които ще имат цялата нужна информация в главата си. Днес живеем в това време, само че чиповете не са в главите ни, а в ръцете ни. Телефоните, смартфоните направиха заучените знания за света напълно излишни, защото цялата информация е на един клик разстояние.

Днес е важно как интерпретираме знанието, какви въпроси задаваме и как преценяваме истинността на знанието. Или казано просто функционална грамотност. А по този показател нашите деца се провалят сериозно. Делът на функционално неграмотните 15-годишни ученици в областите четивна грамотност и математика вече надхвърля 50%. Когато след три години тези ученици излязат на пазара на труда, те няма да могат да се реализират в силно конкурентната среда, в която диктуват правилата на новите технологии. Няма да могат да се съревновават с връстниците си от Европейския съюз.

България е на последно място сред държавите в Съюза по математика и на предпоследно по четивна грамотност и природни науки. А учениците от страните, които заемат челните места в цялата класация на PISA, източно-азиатските държави, Естония, Швейцария, Канада, Нидерландия, Ирландия и други са с цели учебни години по-напред в уменията си от българските 15-годишни.

Нашата реакция от 2001 година насам е буквално никаква. Реакция, всъщност, дойде и то от синдикат „Образование“, ръководен от „вечната Амбър“ на системата Янка Такева. Според тях данните от това изследване са ясни, но по-важно е какви промени биха повишили качеството на образованието и функционалната грамотност на българските ученици. Припомнят, че българското образование, учебните програми, нашите учебници били контрапункт на това, което оценява PISA и че ако включат учениците от Сингапур, Китай, Ирландия или Естония в нашето национално външно оценяване, те, разбираемо, едва ли ще достигнат и тройка.

Децата не са виновни, виновни сме ние.

Темата за българското образование коментира Петя Георгиева от „Институт за пазарна икономика“. Тя каза, че синдикат „Образование“ не разбира какво точно мери PISA. „В крайна сметка се оказва, че когато тестваме и когато проверяваме уменията на учениците да използват наученото в училище, за да се справят с обикновени или малко по-сложни житейски ситуации, те на практика се провалят. Това е резултата от образователната ни система“, каза тя.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    3
    Потомствено пиянде
    По мое време имахме дисциплина "умножаване на числа близки до 100 , или до 1000". Имахме "деветтична проверка на резултата". Мисля, че бе нещо по търговско смятане. Пък по времето на родителите ми са разнасяли един кретен по училищата, който можел да смята наум като елка. Иначе си е бил обгрижван идиот. Та, тази образователна система, която те учи да смяташ като калкулатор, а не да правиш изводи е тъпа.
  • 4
    2
    плюс минус
    Фактически PISA е дело на един близо 60 годишен човек. Явно той не е разбрал, че всеки народ си има своите особености. Преди нашата "демокрация", тогавашните ни деца бяха на едно от челните места по знания. И сега печелят на високи нива олимпиади по различни предмети.
  • -2
    1
    Аз съм
    Защото нивото на българските учители е под всякаква критика. Знаят само да ламтят за пари, а да на децата никакво внимание не обръщат. Смърт чрез бесило пред всяко едно училище трябва да има поне по двама учителя.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари