ВАС отхвърли жалба срещу магистрала "Струма"
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Строителството трябва да приключи до 2030 година
Върховният административен съд (ВАС) постави точка на продължилия две десетилетия спор за изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле. С окончателно решение петчленен състав на съда отхвърли като неоснователни жалбите на природозащитни организации срещу строителството на магистралата.
Съдебното решение потвърждава определението на тричленния състав на ВАС, с което се запазва в сила решението на Министерството на околната среда и водите за допускане на предварително изпълнение на проекта в участъка от Кресна към София, пише пише Еко новини.
Трагичната равносметка
По данни от статистиката, докато течаха съдебните процедури и обжалвания, в опасния участък през Кресненското дефиле са загинали 76 души, а 400 са получили наранявания при пътни инциденти.
Дългата сага
Магистрала "Струма" е трябвало да бъде завършена още през 2004 година във връзка с Олимпийските игри в Атина. Тогава природозащитни организации, водени от Асоциация на парковете в България с председател Тома Белев и Сдружение за дива природа "Балкани" с председател Андрей Ковачев, се противопоставят на проекта, подкрепяйки алтернативно предложение на швейцарска компания за изграждане на два 16-километрови тунела на стойност близо 3 милиарда евро.
Експертите тогава предупреждават за сериозните рискове от прокопаването на тунел в най-сеизмичната зона в тази част на Европа, където е регистрирано Кресненското земетресение с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер - най-силното на Балканите.
Международна подкрепа
Преди дни Постоянният комитет на Бернската конвенция взе категорично решение против тунелния вариант, подкрепяйки изграждането на магистрала с две трасета по западните склонове на Пирин. Нещо повече - конвенцията препоръча ускоряване на строителството с краен срок за завършване - 2030 година.
Системна съпротива
Това не е изолиран случай на противопоставяне от страна на екологични организации срещу стратегически инфраструктурни проекти. Подобна съпротива среща изграждането на язовир "Черни Осъм", тунелите "Шипка" и "Петрохан", магистрала "Черно море", АЕЦ "Белене", 7-ми и 8-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй", разширението на ПАВЕЦ "Чаира" и други национални обекти.