Започват първите опити за ваксина срещу рак на белия дроб
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
130 пациенти ще бъдат включени в клинични изпитвания на новата мРНК ваксина
Първите в света опити за създаване на ваксина срещу рак на белия дроб започват в Обединеното кралство, където вече е приложена първата доза на пациент. Специалистите изразяват надежда, че този нов подход, базиран на мРНК технология, може да промени хода на заболяването и да спаси хиляди животи, съобщава вестник "Гардиън". Ракът на белия дроб е една от най-смъртоносните болести, причинявайки около 1,8 милиона смъртни случая годишно, като процентът на оцелелите с напреднали стадии на болестта остава изключително нисък.
Новата ваксина, наречена BNT116 и разработена от BioNTech, е предназначена за борба с най-разпространената форма на заболяването - недребноклетъчен рак на белия дроб. Тази иновативна терапия стимулира организма да идентифицира и унищожава раковите клетки, като същевременно осигурява защита срещу повторна поява на заболяването.
Клиничното изпитване на ваксината вече стартира в 34 научноизследователски центрове, разположени в седем държави, включително Великобритания, САЩ, Германия, Унгария, Полша, Испания и Турция. В Обединеното кралство шест болници участват в проекта, като първият пациент вече е получил първата доза.
Общо около 130 пациенти, включително такива в ранни и напреднали стадии на заболяването, както и такива с рецидивиращ рак, ще бъдат включени в клиничното изпитване. Около 20 от тези пациенти ще бъдат лекувани във Великобритания. Ваксината използва мРНК технология, подобна на тази, използвана в COVID-19 ваксините, за да представи туморни маркери на имунната система, което активира организма в борбата срещу раковите клетки, изразяващи тези маркери, без да засяга здравите клетки.
„Навлизаме в една нова, изключително вълнуваща ера на клинични изпитвания с имунотерапия, базирана на мРНК, за лечение на рак на белия дроб“, заявява професор Сиоу Минг Лий, онколог от болниците на Университетския колеж в Лондон, който ръководи изпитването в Обединеното кралство. „Тази технология предлага нови възможности за целенасочено лечение, което би могло да стане ключов етап в терапията на рака“, добави той.