За какво да внимаваме, когато избираме подарък за детето?

0
КЗП с полезни съвети при избора на безопасни подаръци за Деня на детето
КЗП с полезни съвети при избора на безопасни подаръци за Деня на детето

Когато родителите избират за децата си облекла или стоки за свободното време, трябва да внимават по тях да няма остри ръбове, лесно отделящи се елементи или дълги връзки със свободни краища.

Ролерите, скейтбордите и тротинетките следва да са изработени от здрави материали, да имат стабилни конструкции и надеждно закрепени елементи. За това предупреди Константин Райков, член на Комисията за защита на потребителите (КЗП), по Българската национална телевизия (БНТ) в навечерието на Деня на детето, когато се пазарува най-много за предстоящия 1 юни.

При дрехите, например задължително изискване е шнуровете около врата да са здраво закрепени, от нееластичен материал и не по-дълги от 7 сантиметра. „Целта е да не се създават рискове за инциденти при игра от страна на детето или захващане за страничен предмет”, обясни Райков. "Краищата на връзките и шнуровете около талията трябва да са защитени срещу разнищване, като не се допускат възли и декорации, които могат да причинят нараняване или да се отделят и да бъдат погълнати от детето", допълни той. 

По отношение на изискванията към едни от най-често поднасяните за Деня на детето подаръци като скейтборди, ролери и тротинетки Райков подчерта, че стандартите налагат задвижващите елементи да бъдат здраво закрепени и да не могат да се отделят лесно, в резултат на което да се стигне до физическо нараняване. „Повърхността за стъпване трябва да не е гладка, за да се избегнат подхлъзвания. Ръкохватките при велосипедите и тротинетките да са здраво прикрепени към кормилния механизъм и от мек материал, за да се избегнат нежелани резонанси при по-неравни терени”, каза още той. Райков обърна внимание, че най-честите рискове при опасните стоки, както за деца, така и по принцип, са от физическо нараняване, задушаване и изгаряне.

Константин Райков посочи, че европейските стандарти за безопасност на стоките са едни от най-високите в световен мащаб. „Те са известни на всички световни компании, които произвеждат детски стоки, включително детски играчки, и следва да бъдат спазвани от тях”, добави той. И разясни, че се изготвят на базата на експертни изследвания и емпирични анализи по повод наранявания на деца в хода на употребата.

За да се предпази европейският пазар от разпространението на опасни продукти, функционира специална система RAPEX. Тя обхваща всички опасни стоки на територията на Европейския съюз и чрез нея достига информация до органите, компетентни по даден вид стока. „Когато страна-членка пусне нотификация за опасна стока, всички останали държави се съсредоточават върху тази стока и вида на нейната опасност, за да може – ако тя бъде намерена на пазара – да бъде изтеглена. КЗП е контактна точка за България по тази система”, заяви Райков. Комисията поддържа на сайта си регистър на опасните стоки в България и в ЕС, който е извлечение от тази RAPEX, допълни той.  

В случай че потребителите забележат опасна стока, още при пазаруването да обърнат внимание на търговеца, за да може евентуално той да предприеме необходимите действия, а ако не го направи, задължително да ни уведомят”, препоръча Райков. КЗП извършва проверки не само по свои кампании, но и по сигнали на граждани. Когато бъде доказано, че даден продукт е опасен, той се изтегля от пазара и унищожава. Ако е достигнал до потребителите, те имат право да го върнат на търговеца и да получат обратно парите си.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари