Вредно е да се дава аспирин на детето при треска
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Кога повишената температура при детето не трябва да се сваля и е нужна “Спешна помощ”?
Препоръките на педиатрите, включително и какви грешки допускат родителите в това отношение, обобщени от zdrave.to.
В кои случаи повишаването на температурата е временна и безобидна проява?
Така е в случаите, когато това е предизвикано от временна и безобидна болест – остра респираторна вирусна инфекция, детска розеола или други вируси, възникващи у бебе, което не е в рисковата група (т.е. през първите 2-3 месеца от живота или с опасно понижен имунитет и др.). Това се отнася и за болестите, протичащи без усложнения.
Повечето случаи на повишаване на телесната температура са свързани с остра респираторна инфекция, като непременно това се съпровожда с катарални симптоми: хрема, кашлица, зачервяване на гърлото и др. Затова кашлицата, секретите от носа и възпаленото гърло може да се приемат като „успокояващи” симптоми.
Ако детето е с такива симптоми и няма „червени знаменца”, значи може да не се притеснявате от треската през първите 2, до 4 дни. Дори да е със силна треска, но след преминаване на пика то се оживява, играе си, държи се толкова активно, както и преди болестта, това е „зеленото знаменце”, успокояващ симптом.
Имайте предвид, че децата често бълнуват в пика на треската, но това почти никога не е опасен симптом, преминава заедно с треската. И обратно, треска без катарални симптоми трябва да изостри вниманието, тъй като може да е признак на инфекция на пикочните пътища и други неприятни и опасни болести. Когато ние не виждаме очевидна и безобидна причина за треската, има повод за притеснение.
Повод за силно безпокойство и необходимост от „Бърза помощ” са „червените знаменца” при треска, т.е. има опасни симптоми, които при обикновена остра респираторна вирусна инфекция не би трябвало да са налице. Ето кои са те: тежка многочасова болка, хеморагичен обрив по кожата, многократно повръщане, рязко понижаване на обема и честотата на уриниране, плашеща слабост на детето, нарушена координация на движенията, гърчове и т.н.
Кога при повишена температура следва да се търси екстремна медицинска помощ?
Когато детето е в рисковата група (в такива случаи педиатърът от по-рано ви инструктира да търсите незабавно лекар при всякакво повишаване на температурата); когато детето е по-малко от три месеца; особено ако няма навършен месец, а също и когато треската се съпровожда с „червени знаменца”, към които се отнасят:
• нарушение на съзнанието;
• нарушение на координацията на движение;
• гърчове;
• изразено затруднено дишане (задушаване);
• температура над 40 градуса, която не спада с обикновени лекарства за сваляне на температурата;
• поява на обрив, който не бледнее след натиск;
• силно главоболие или болки в корема;
• пълен отказ или невъзможност детето да пие;
• кървене от носа, устата, червата;
• общо необичайно тежко според вас състояние на детето.
Кога температурата на бебето трябва да се сваля?
Тогава, когато тя му пречи. Инфекциозната треска почти никога не води до такива високи стойности, че сама по себе си да е вредна или опасна (т.е. над 42 градуса). Температура над 42 градуса възниква обикновено вследствие на топлинен удар и не се лекува с лекарства против висока температура, а само с физическо охлаждане в студена вода. Ако треската не е вредна, не е задължително да се сваля температурата.
Друг е въпросът, че изпотяването и прочее симптоми, съпътстващи треската, са неприятни. Те правят детето по-капризно. Това е възможно, но е важно да знаете, че с понижаване на температурата не лекувате детето, не ускорявате оздравяването, не намалявате риска от усложнения, а само облекчавате тежестта на симптомите. Не превръщайте в самоцел понижаването на повишената температура.
Може ли детето да покачи температурата „от плач” и „заради поникване на зъбки”?
Може, но за кратко, до 2 часа, и то не повече от 38 градуса. Това е още една причина да не приемате като повишена температурата под 37,7 градуса. Често педиатрите успокояват родителите, че това е от никнещите зъбки, но тази практика не е правилна, защото впоследствие детето развива отит или се появява розеолозен обрив.
И родителите, възприели версията „от зъбки” като грешка от страна на лекаря, губят доверие към него. Удачно е да се обясни на родителите, че причините за треска могат да са безопасни и небезопасни, както и да им се посочат. Към безопасните се отнасят острите респираторни вирусни инфекции, розеолата, прорязването на зъбки и други банални причини.
Педиатрите предупреждават, че е трудно в ранни етапи да се определи първопричината за треската. За щастие обаче, това не е крайно необходимо. Много по-важно е педиатрите да се съсредоточат с мониториране на „червените знаменца” и ако ги няма, треската се смята за безопасна, затова е достатъчно да се облекчат симптомите и да се чака оздравяването на детето.
Може ли дете с температура да се къпе?
Може, отговарят специалистите. Може да се разхожда, да се къпе, да добавяте в менюто му нови хранителни продукти, да проветрявате стаята му. Всъщност, къпането с темепература е допълнителен дискомфорт за детето, но по никакъв начин не увеличава риска от усложнения.
Какви грешки допускат родителите в опитите си да понижат температурата на малкото детенце?
• Основната грешка е да се стремят непременно да понижат температурата до 36,6. Била е 40 градуса, дали са ибупрофен, стигнала е до 38,7 и детенцето се съживява, весело е, играе си – това е нормален ефект от лекарството и повече не е нужно. Опитите да я свалите до 36,6 приключва с предозиране на лекарството, като често пълно понижаване не се получава. Родителите се тревожат още повече, а детето е предозирано с лекарства.
• Втората грешка е смесване на парацетамол и ибупрофен в един прием. Това до известна степен увеличава ефективността от препаратите, но забележимо засилва техните странични ефекти. Популярно е и прием на препарати от втора линия: аналгин, диклофенак и т.н. Те са по-ефективни от ибупрофена и парацетамола, но са по-токсични и се използват само от лекар, и то в изключителни случаи.
Много вредно и лошо е да се дава аспирин на детето при наличие на треска. При вирусни инфекции използването на аспирин повишава риска от развитие на синдрома на Рей, който може да доведе до смърт. До 18-годишна възраст аспирин се назначава строго под контрола на лекар, и то в изключителни случаи, например при болест на Кавазаки.
• Третата грешка: да се вика „Бърза помощ” за това, че детето е с температура и треска. „Бърза помощ” се вика при по-опасни поводи или тогава, когато сте сигурни, че без хоспитализация няма да се разминете. Неразумно е да се вика линейка, за да се понижи температурата и да си останете у дома.
• Четвъртата грешка: увиване на детето с треска в дрехи и одеяла. Ако сте дали на детето хапче, значи ще очаквате до 15 - 20 минути то да започне да действа и да излъчва излишната топлина. В такива случаи трябва да предоставим канали за излизане на тази излишна топлина. Ако детето е навлечено с дрехи или увито в одеяло, температурата ще спада много по-бавно. Това често не се разбира от родителите и понякога съвсем целенасочено увиват детето, „за да се изпоти, и всичко лошо да излезе с потта”.
Тези нелепи средновековни навици трябва да бъдат забравени. Още една неадекватна стратегия: обтриване на детенцето с оцет или спирт. Не го правете, ефективността от подобни методи е много скромна, а в същото време предизвиква кожно изгаряне. Защото много лесно можете да провокирате повръщане при детето, ако го обтриете с неправилно разреден оцет.
Ако адекватната доза лекарство, назначено от лекаря, заедно с „разсъбличането”, не помогнат и желаете да приложите физически методи за охлаждане, тогава е добре да увиете детето в мокра охладена кърпа или да застанете с него на ръце под топъл душ, като бавно намалявате температурата на водата до хладка. Всички тези действия са напълно достатъчни, за да понижите температурата за две, до пет минути, с 2 градуса.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...