Юристи недоумяват как ще се доказва интимна връзка между жертва и извършител
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Промените в Закона за домашното насилие и Наказателния кодекс срещат критика
Правната комисия се събира на извънредно заседание, за да обсъди предложените промени в Закона за домашното насилие и Наказателния кодекс. Текстовете, изготвени от „Продължаваме промяната - Демократична България”, ГЕРБ - СДС и ДПС, обаче срещат критика сред юристите, информира NOVA.
Според вносителите от ПП-ДБ досега не е имало политическа воля за включването на по-специфични случаи. Ако обаче предложенията им минат в зала, интимната връзка ще получи официален статут на междуличностни отношения. Юристи обаче недоумяват кой и как ще доказва дали е имало интимна връзка, ако се стигне до процес. В същото време адвокати и омбудсманът предлагат в Наказателния кодекс да бъдат включени и деянията, унижаващи човешкото достойнство.
Според вносителите интимна връзка е „доброволен, относително траен съюз, между две лица, независимо дали лицата споделят едно домакинство, като водещ елемент е строго личния характер на техните отношения“.
„Какво казва законът с това изискване? Имайте интимна връзка, за да имате право на защита, няма ясна и точна дефиниция. Дефиницията, която е направен опит да се даде, е меко казано несериозна”, категоричен е адвокат Пламен Борисов.
Ако промените бъдат приети, жертвите на домашно насилие ще получават по-бързо защита, мотивират се вносителите. „В рамките на 24 часа съдът може да разпореди, че този насилник трябва да спре всякакъв контакт и полицията трябва мигновено да приведе тази заповед и това разпореждане в съответствие”, каза Калина Константинова, депутат от ПП-ДБ.
За Виктор Павлов и Светослав Светиев промените са добри, но има какво да се желае. И двамата от години водят дела за родителски права и твърдят, че са жертва на психическо насилие от бившите си партньорки.
„Вадя ограничителна заповед срещу майката на дъщеря ми, защото тя не я пуска да дойде при мен. Като по този начин ограничава правото ѝ да се вижда с мен”, споделя Виктор Павлов.
След 10-годишна съдебна сага той не разбира защо психическото насилие отново не е включено в Закона за домашното насилие. „Много често има психическо насилие, получава се Синдром на родителско отчуждение, децата се отчуждават от родителите, без да е ясно защо”, посочи още Павлов.
Светослав Светиев два пъти е бил с обвинение за домашно насилие. Първият път бившата му партньорка го уличила в насилие спрямо детето им. Съдът оправдал Светослав. Последвало ново обвинение след спор, казва мъжът. Спечелил и второто дело. „Всеки може да заведе дело за домашно насилие”, заяви той.
Освен че интимната връзка ще придобие официален статут, с промените в Наказателния кодекс депутатите са готови и да завишат наказанията за нанасяне на лека и средна телесна повреда. А адвокати и омбудсманът предлагат инкриминиране на деяния, унижаващи човешкото достойнство. Адвокат Михаил Екимджиев уточни: „Всички случаи на изтезание, и нечовешко, унизително третиране, дори когато те не оставят следи по тялото и не представляват телесна повреда по смисъла на Наказателния кодекс”.
Автоматичното увеличение на наказанието няма да спре насилниците, категоричен е правозащитникът.
„Независимо дали те са прояви на полицейска бруталност, или домашно насилие, или просто забавление на обикновени садисти трябва да бъдат криминализирани, за да бъде защитена човешката психика и човешкото достойнство”, посочи Екимджиев.
Докладвай този коментар за нередност
×Луди, луди жаби ...: Какво е интимността за вас? Всеки има своето разбиране за нея. За някои това е гушкане пред телевизора, романтични мигове, целувки, секс. Интимността е отвъд това. Тя е повече от изброеното. Има различни видове интимност и нито една не може да замени липсата на друга в брака или любовната връзка.
Докладвай този коментар за нередност
×Така излиза: Така излиза че само ако си интимен с някого имаш права в тази държава, другите кучета ги яли. "Умни хора" с тъпи идеи. Какво домашно насилие... Навсякъде ако някой посмее да те унизи, било то физически или психически трябва да си защитен от държавата а не да хукнеш да се саморазправяш.