СЕМ: И жертвата, и насилникът от Стара Загора са жертви на чалгизацията
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 3
СЕМ ще санкционира медия за отразяване на случая с Дебора от Стара Загора
Спазването на стандартите за етична и отговорна журналистика бяха акцент по време на обсъждането на доклада за фокусираното наблюдение на инцидента с момичето от Стара Загора на Съвета за електронни медии(СЕМ) по време на редовното му заседание. Докладът беше приет от всички членове на медийния регулатор, съобщиха от Съюза на българските журналисти.
Констатациите в доклада, който ще бъде качен на страницата на СЕМ, показват, че повечето медии са дали превес на обществения интерес над принципа за личната неприкосновеност. Това е довело и до разгласяване а лични данни и снимки.
Отбелязва се и съпричастността на репортерите към жертвата, но се подчертава в доклада, че е недопустимо да се създава атмосфера на реваншизъм към определени длъжностни лица като съдебни лекари, съдии и прокурори. Според експертите в СЕМ се налага на една от медии да бъдат наложени административно-наказателни санкции.
„В състезанието между традиционните и интернет медиите сме на път да станем жертва на пълното размиване на етичните стандарти. Този случай за пореден път повдига въпроса за необходимостта от регулация и на интернет медиите“, каза председателят на СЕМ Соня Момчилова.
Според нея има риск медиите да се превърнат в инструмент на налагане на внушения в обществото. И още едно важно заключение посочи Момчилова: „Традиционните медии не потърсиха причината за случилото се, защото и жертвата, и насилникът са жертви на чалгизацията и отсъствието на традиционните морални ценности, от които бяха лишени вече две поколения“. Никой не потърси корените на проблема, беше констатацията на Соня Момчилова.
По отношение на снимките и кадрите с резултатите от престъпното деяние, членът на регулатора Габриела Наплатанова каза, че от медиите хората е трябвало да разберат и да видят последствията от деянието. Тя каза, че няма да подкрепи налагането на наказателно-административна санкция на една определена медия. И в подкрепа на тезата си даде пример с „Таймс“, който преди години постави на първа страница снимката на афганистанско момиче, малтретирано от талибаните и с отрязан нос. Тази снимка породи дискусии, но от друга страна показа на обществото картина на случващото се.
Според членът на СЕМ Симона Велева „медиите са реагирали ситуационно“, няма последващи репортажи, а поради липса на ресурс не стигна и до анализи на случващото се. За създаването на определено обществено мнение Велева припомни познатата фраза, че „ когато обществото влиза в съдебната зала, правосъдието излиза“.
В същото време докладът за фокусираното наблюдение по случая в Стара Загора показа, че за пореден път Съветът за електронни медии акцентира върху важни и обществено значими теми.
На следващо заседание се очаква да бъде обсъден доклад за фокусирано наблюдение върху отразяването на атентата срещу Алексей Петров.
Докладвай този коментар за нередност
×Спокоен до 1: Тц, не слушаш Азис или Софи Маринова. Не ти вярвам. Има едни циганета в квартала в общинска къща, ще ги черпя бира ако успеят да повторят "диференциално уравнение". За останалото си прав.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Правилно е, понеже остава едно малко мерило за опростачването на народонаселението!
Докладвай този коментар за нередност
×Чалгализиран: Опа, опа, Соня Момчилова, путко захлюпена! Как така си разреши да сатанизираш и омаловажаваш моя естетически избор на музика? На кое си ми? На решаването на линейни диференциални уравнения ли? Интеграли им викахме някога. Дай да се явим на епистоларен дебат по медиите нископърдяща тотя! Нещо да си мерим IQ по Менса ако искаш! Коя си ти, че да ме вкарваш в нисша категория само защото слушам Азис или Софи Маринова? Коя си ти бе миндил безполезен, че искаш да контролираш интернет медии? За чий чеп съществува СЕМ ???