Ясен Ишев: Строителството на Дунав мост 3 може да започне до четири години
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 7
Почвата е основният проблем, който бави строежа на магистралата Русе - Велико Търново, заяви инженерът
Русе се подготвя за значителна трансформация в транспортната си инфраструктура, като плановете за нов Дунав мост между българския град и румънския Гюргево набират скорост. Според инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта (НТСТ), строителството на новия мост може да започне в рамките на четири години, при условие че необходимото финансиране бъде осигурено, предаде БТА.
Инж. Ишев сподели тази информация по време на "Дунавски транспортен форум – 2024", който се проведе в Канев център на Русенския университет "Ангел Кънчев". Форумът се фокусира върху представянето на транспортните проекти и предизвикателствата, пред които е изправен регионът.
"Водеща е румънската страна. Две години ще проучват къде точно, каква геология. Предварително ще правят технологични оценки," обясни инж. Ишев, очертавайки времевата рамка на проекта. "Надявам се след две години ще се изготви задание и ще се обяви търг. Тече процедурата, стъпка по стъпка, да се надяваме, че след още година-две ще може да бъде избран изпълнител и при осигуряване на средства, да започнат строително-монтажни работи", добави той.
Ключов аспект на проекта е определянето на точното местоположение на моста, което трябва да се съобрази с планираната магистрала Русе – Велико Търново. Строителството на тази магистрала, определена като приоритетен обект, вече е започнало в края на миналата година. Финансирането за 133-километровото трасе е частично осигурено чрез програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 година, но се търсят допълнителни средства за завършването на проекта.
Инж. Ишев също така коментира напредъка по обхода на град Бяла, който е част от магистралния проект. Въпреки че строителните дейности напредват с изграждането на бетонов възел и асфалтова база, възникнал е технически проблем, свързан с изграждането на високи насипи върху льосови почви – предизвикателство, с което България досега не се е сблъсквала.
"Явно при проектирането не са съобразили, че в България такива високи насипи в льосови почви не са правени. Очакваме най-късно до края на месеца този въпрос да бъде решен, за да може да се даде технология как да бъдат изпълнявани те", поясни инж. Ишев.
Въпреки това предизвикателство, той увери, че няма промени в крайния срок за изпълнение на строителните дейности по магистралата. Според договора, първите два участъка – от Русе до Бяла и обходът на Бяла – трябва да бъдат завършени до края на 2027 година.
Докладвай този коментар за нередност
×Език: Пешат си езиците само и харчат пари за форуми. Ядене и пиене под форма на Форум :) Няма представители на Българското и Румънското транспортно министерство, ама си коментират свободно...
Докладвай този коментар за нередност
×Ало,: инжинере,за 4 години китайците ще направят магистрала от Китай до Португалия,Вие един мост не можете бе човек....срамота !!!
Докладвай този коментар за нередност
×Спонсор: Румънците обратно да тръгнат, ще минем встрани от тях! Един приятел тъй ми каза!
Докладвай този коментар за нередност
×Да бе да : От миналия век го строите този мост бе, не ви ли е срам ? Колко пъти му изхарчите парите? Всеки който дойде на власт строи втори мост при Русе ! Толкова наглост, няма накъде повече...
Докладвай този коментар за нередност
×Гост: Много по-лесно, по-евтино и по-бързо щеше да е, ако просто бяхте разширили сегашният път да стане с по две платна в посока, като просто изградите нови участъци, да заобиколите населените места с близо километър. Вече щяхте да сте почнали.