Всички данъкоплатци плащат злоупотребите с къщи за гости
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Защо в България трактор по европрограма излиза 4 пъти по-скъп отколкото в Германия, питат евродепутати
България е възстановила 24 млн. евро на европейския бюджет заради констатирани злоупотреби с къщи за гости, построени с безвъзмездни евросредства. За съжаление тези пари са платени от националния бюджет, т.е. от парите на всички данъкоплатци, а не от нарушителите, отбелязва вестник СЕГА.
Това обяви вчера германският евродепутат Виола фон Крамон-Таубадел, която е в делегацията на Комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент, посетила тези дни страната ни. Фон Крамон посочи, че е "болезнено" всички българи да плащат къщите на хората, които са злоупотребили и вместо да развиват туризъм в тях, за което са получили финансиране, ги ползват за лични жилища. "Целта е тези, които са злоупотребили, те да върнат парите, но това не зависи от нас, а в ръцете на българските органи", каза Виола фон Крамон-Таубадел.
"Всички нарушители по програмата "къщи за гости" са дадени на Националната агенция за приходите и е въпрос на време НАП да събере обратно парите", посочи евродепутатът Андрей Новаков. Делегацията на Комисията по бюджетен контрол е имала срещи в министерството на земеделието, откъдето са ги уверили, че НАП работи по случая.
Новаков обаче обясни, че за някои от скандалните проекти е изтекъл 5-годишният давностен срок по договорите и бизнес-плановете и за тях няма да има никакви последствия. "По проектите, за които този срок не е изтекъл, може да се стигне до отнемане на къщата", заяви Новаков.
Наскоро разследване на Bird показа, че от 738 къщи за гости у нас, финансирани с над 200 милиона лева от ЕС, 247 се проверяват и при тях са установени нередности при отпускането на грантове от фонд "Земеделие". Повечето къщи за гости обаче ще се разминат с проверките, защото са разплатени преди 2017 г., а Европейската прокуратура разследва случаи след 2017 г.
Делегацията от Европарламента се е запознала и със скандални случаи във фонд "Земеделие" на завишени цени по проекти за закупуване на селскостопанска техника. "Цената на един трактор тук, закупен с европари, излиза четири пъти по-висока от тази в Германия или Нидерландия", посочи чешкият евродепутат Томаш Здеховски, ръководител на делегацията. Той обясни, че има много сигнали и за нарушения по ОП "Регионално развитие", при която в търговете съгласувано участват три фирми. "Ако нормалната цена на проекта е за 30 млн. евро, се подават три оферти за 80, 90 и 110 млн. евро. Същото се случва и с техниката - предлагат се цени с двойно и тройно по-високи. А цените на производител може лесно да се проверят в Гугъл. Институциите не може ли да правят тези проверки?", попита чешкият евродепутат.
Делегацията се е срещнала с организации на гражданското общество, разследващи журналисти, с премиера Кирил Петков, министъра на финансите Асен Василев, заместник-министъра на земеделието Момчил Неков, главния прокурор Иван Гешев, както и с висши държавни и правителствени служители, свързани с администрирането и управлението на европейските фондове в България, включително от МВР, Сметната палата и Националното сдружение на общините.
"Срещите ни показаха необходимостта от опростяване на кандидатстването и управлението на европейските програми в страната, липсва единна, ясна методология за управление и докладване на европейските проекти, трябва да се засили и диалога и сътрудничеството между отговорните институции", заяви Томаш Здеховски.
„Призоваваме за по-голяма прозрачност и анализ на финансираните от ЕС проекти и за непрекъсната и ефективна борба с корупцията в България. Очакваме българските власти да въведат реални промени в съдебната система и прокуратурата, където досега разследванията не водят до видими резултати", каза още той.
Делегацията на Комисията по бюджетен контрол към ЕП ще излезе с доклад от визитата си в България с конкретни препоръки как да се подобри разходването на евросредства.
Докладвай този коментар за нередност
×един глупак: Да живеят великите българи!