Водата на българските плажове става все по-мръсна

0
България е на предпоследно място в ЕС по качество на водата за къпане
България е на предпоследно място в ЕС по качество на водата за къпане

Чистотата на водата за къпане в България се влошава, става ясно от годишния доклад на ЕК за качеството на водата в страните от ЕС.

България е на предпоследно място сред 28-те страни в общността плюс Албания и Швейцария по качество на водата за къпане за 2018 г. Следва ни само Полша. Докладът е изготвен от Европейската агенция по околна среда, пише Вестник СЕГА.

България е подала данни за 95 места за къпане - 91 на Черноморското крайбрежие и 4 във вътрешността на страната. Взети са 816 проби от 92 места. Те са показали, че 50 от местата са с отлично качество на водата, 36 са с добро, 7 са със задоволително, а едно - с лошо. Едно не е класирано.

Данните от доклада за България сочат, че от 2015 г. насам броят на местата за къпане с отлично качество на водата трайно намалява. През 2015 г. ЕАОС отчита 67 обекта с чиста вода, а през 2018 г. те вече са едва 50. За сметка на това се увеличават чувствително местата с добро качество и незначително тези със задоволително качество. В доклада се отбелязва също, че броят на водоемите, които могат да се ползват от туристи за къпане не по крайбрежието, а във вътрешността на страната, от години е много нисък основно заради нежеланието за подръжката им и липсата на традиции в страната и интерес към плажове на реки и други водоеми. Като цяло в България 52.6 от проверените места покриват европейските стандарти.

ОТЛИЧНИЦИ

Малко над 85% от наблюдаваните през миналата година места в Европа са отговаряли на най-високите и най-строгите стандарти на Европейския съюз за „отлично“ качество. В четири държави е установено, че 95%, или повече от местата за къпане, имат „отлично“ качество на водата — Кипър (99.1% от всички места), Малта (98.9% от всички места), Австрия (97.3% от всички места) и Гърция (97% от всички места). Всички включени в доклада места за къпане в Кипър, Гърция, Латвия, Люксембург, Малта, Румъния и Словения са били поне със „задоволително“ качество на водата през 2018 г. Трите държави с най-голям брой на местата за къпане с „лошо“ качество на водата са Италия (89 места за къпане, или 1.6%), Франция (54 места за къпане, или 1.6%) и Испания (50 места за къпане, или 2.2%). В сравнение с 2017 г. броят на местата за къпане с „лошо“ качество на водата във Франция е намалял (от 80 през 2017 г. на 54 през 2018 г.), а увеличение на местата за къпане с „лошо“ качество на водата е имало в Италия (от 79 на 89) и в Испания (от 38 на 50).

Източник: Вестник СЕГА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари