В Германия започва масово тестване за коронавирус
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В Германия започват мащабни тестове за антитела срещу коронавируса.
Немски учени разработиха бърз тест за антитела, който дава резултат за 10 минути. Това е сериозна крачка в борбата с коронавируса в Германия. Близо 100 000 са заболелите в страната, а смъртните случаи са около 1500. Над 29 000 германци вече са оздравели.
Счита се обаче, че реалният брой на заболелите е много по-различен от официалната статистика, защото голяма част от хората, изкарали коронавируса, са имали леки симптоми и не са били тествани. Тестовете започват първо с медиците в Мюнхен. Подобно на много други страни, в Германия голям проблем са заболелите медици - 2300, пише вестник СЕГА.
Експерти смятат, че пикът в Германия не е достигнат. Въпреки това страната очаква 40 000 гастарбайтери от Източна Европа за работа в селското стопанство. Правителството обяви, че за тях има специална клауза и няма да бъдат под карантина.
В последаните 24 часа в САЩ са починали 1939 заразени с коронавирус по данни на университета "Джонс Хопкинс", предаде Франс прес. Това е най-големият брой смъртни случаи за денонощие в света от избухването на пандемията. С това регистрираните починали стават общо 12 722 и САЩ се доближават до двете най-пострадали страни - Италия със 17 127 смъртни случая и Испания с 13 798 починали.
"Америка продължава да извършва повече тестове от всяка друга страна в света и според мен това е и причината да имаме повече случаи. Убеден съм, че някои гъстонаселени държави имат много повече случаи от нас, но не ги обявяват", каза президентът Доналд Тръмп.
Щатът Ню Йорк е основното огнище на епидемията в САЩ с повече от 5500 починали и 140 000 заразени, главно в град Ню Йорк, където животът е почти замрял. Пандемията е взела най-малко 80 142 жертви в 192 страни.
- Във Франция броят на жертвите на коронавируса надхвърли 10 000 души. Епидемията все още е във "възходяща фаза", съобщиха френските здравни власти, броят на смъртните и критичните случаи и на приетите в болница все още расте. Въпреки това има признаци, че темпът на заразяване се забавя. Лекарите изразиха предпазлива надежда, че най-лошият сценарий - препълването на болниците - е бил избегнат.
Властите в Париж забраниха спортуването на открито между 10 и 19 ч. местно време. Новите органичения идват, след като през слънчевия уикенд много хора излязоха да тичат или да се разхождат в парковете въпреки полицейския контрол.
- Британският премиер Борис Джонсън прекара второ денонощие в интензивното отделение на болницата "Сейнт Томас" в Лондон. Той остава в добро настроение и диша самостоятелно. Това съобщи външният министър Доминик Рааб, който временно води правителствените заседания. По-късно вечерта "Даунинг стрийт" съобщи, че Джонсън още е в интензивното отделение, но състоянието му е стабилно. Джонсън е бил подложен на стандартно лечение с кислород и диша самостоятелно.
- Изненадващо оставка подаде председателят на Европейския съвет за научни изследвания Мауро Ферари. Той посочва, че взел решението, разочарован от липсата на координиран евроотговор на пандемията. Ферари, който оглави Съвета през януари т.г., казва, че е изгубил вяра в цялата система „Бях изключително разочарован от европейския отговор на COVID-19“, каза Ферари в изявление пред в. "Файненшъл таймс".
Ферари веднага беше разкритикуван за позицията си. Германският евродепутат Кристиан Елер, който ръководи екипа, работещ по законодателни инициативи в сферата на науката, разпространи изявление, в която определи действията на Маури Ферари като "нагласен пи ар по време на кризата с коронавируса". Според него действията на подалия оставка италианец са в разрез с правната база, на която фунционира Европейският съвет за научни изследвания.
Източници, близки до Съвета, твърдят пред европейски медии, че управителният съвет е решил преди дни да поиска оставката на Мауро Ферари, тъй като се оказало, че той отделя прекалено малко време за работата си в Европейския съвет за научни изследвания. След като пое управлението, италианецът получи разрешение да продължи с научната си работа в САЩ, където е изградил кариерата си в сферата на инженерството, нанотехнологиите и медицината. През март, докато ЕС обмися отговора си на пандемията, Маури Ферари е бил в САЩ при децата си.
Европейският съвет за научни изследвания е създаден от ЕК през 2007 г. за финансиране на фундаментални научни изследвания, провеждани в ЕС.
НАПАРАПЕТВАНЕ
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Италиански инвеститор загуби завода си за 7 милиона евро в...