В Европарламента събират подписи за наказване на Унгария
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 8
Радан Кънев се присъедини към петиция на финландски евродепутат за отнемане в ЕС на гласа на Будапеща
Евродепутати събират подписи за отнемане на правото на глас на Унгария. Под петиция, пусната от финландския евродепутат Петри Сарвама (ЕНП), се подписа и българският му колега от ДСБ Радан Кънев. Документът, адресиран до председателката на ЕНП Роберта Мецола, настоява да се премине към втората фаза на наказателната процедура срещу Унгария, започната през 2018 г. по чл. 7 от Договора за Европейския съюз.
Искането означава да се констатира "сериозно и трайно нарушение" от страна на Унгария на основния договор. Такава оценка се дава на страна, която не се съобразява с насоките, които вече са ѝ отправени от Съвета на ЕС при задействането на процедурата. При втората фаза от процедурата Еврокомисията или една трета от страните (след одобрение с мнозинство от две трети в Европарламента), могат да призоват провинената държава да се яви отново за обяснения пред Европейския съвет. След това Европейският съвет трябва да реши с единодушие да се премине към член 7.3 (третата фаза), т.е. отнемане на правото на глас, но без участие във вота на санкционираната държава, пише вестник СЕГА.
Прегрешението на Унгария е системно неспазване на върховенството на правото поради авторитарно управление на премиера Виктор Орбан и неговата партия ФИДЕС. В момента по тази причина са замразени две трети от еврофондовете за Унгария (22 млрд. евро) съгласно Механизма за обвързване на финансирането от ЕС с върховенството на закона. Орбан има и други грехове, които фоормално не са предвидени в Договора за ЕС, но спъват функционирането на Съвета на ЕС. Той се противопоставя на общите политики за санкциониране на Русия, която обяви държавите от ЕС за неприятелски, след като нападна Украйна. Негово вето попречи през декември 2023 г. на Европейския съвет да гласува помощ от 50 млрд. евро през следващите 4 години за Украйна. Единствено той си от европейските ръководители си позволи да се ръкува публично с руския президент Владимир Путин, след като Международният наказателен съд го бе обявил за издирван като вооеннопрестъпник.
При отнемане на правото на глас държавата остава член на ЕС, длъжна е да изпълнява неговите решения, но не участва в тяхното изработване. Тъй като не съществува процедура за изключване от ЕС, държавата трябва сама да прецени дали да продължи да членува в организация, която не се влияе от нейното мнение, или да напусне доброволно, както постъпи Великобритания.
Докладвай този коментар за нередност
×Хелоо: Радан е на всяка манджа миродия. Давай Радане, огън служба не остана.
Докладвай този коментар за нередност
×Българин не усраински мелез: Аллоо къв българин си ти бе бесарабско копеле! Мелез шибан да чукам усраинската ти майка боклук! Ай чезвай в усрайната на пълна мобилизация третополо изчадие!
Докладвай този коментар за нередност
×бре, бре: и двете умнокрасиви жълтопаветни тролчета се възпалили здравата!
Докладвай този коментар за нередност
×ZZтанко: Ние рушлямистанските тролчета много се страхуваме от ЛГБТ, джендъри, ППДБ и Демокрацията. Предпочитаме да ни клецат "братята" руZZ-НАЦИта с малките си спаружени алкохолизирани пижлета! Айде, тьотка Мутрофанка, давай сега 2 копейки за тоя пост! Анадънму! :)
Докладвай този коментар за нередност
×До Българин : Мършо долна, скоро ще висиш на колесника и то ако имаш късмет! Иначе китен дунавски остров за тебе!