Увеличават с 50% заплатите на работещите в психиатричните болници
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Министерство на финансите ще осигури средствата чрез преструктуриране на разходите в централния бюджет
Комисията по здравеопазването взе решение да бъдат осигурени 12,5 милиона лева за увеличаване на брутната работна заплата на служителите в държавните психиатрични болници (ДПБ). Повишението ще влезе в сила от 1 май 2025 година. По време на заседанието, министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че необходимите средства ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на разходите на централния бюджет.
"Ще внесем предложение средствата да бъдат осигурени чрез преструктуриране на разходите на централния бюджет", обяви министър Петкова.
Осигуряването на 12,5 милиона лева отговаря напълно на исканията, отправени от директорите на психиатричните болници, и ще гарантира нивата на увеличение в пълен обем, така както е поискано от ръководствата на здравните заведения.
Персоналът настоява за 50% увеличение и промяна на категорията труд
По-рано по време на заседанието представителите на държавните психиатрични болници категорично заявиха, че няма да отстъпят от исканията си. Те настояват за 50% увеличение на заплатите, подобряване на условията на труд и промяна на категорията им на труд от трета във втора.
Председателят на комисията проф. Костадин Ангелов изрази надежда, че въпросът с категоризацията на труда ще намери решение чрез съвместните усилия на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването.
"Надявам се Министерството на труда и социалната политика заедно с Министерството на здравеопазването да стигнат до решението за категорията на труд. Имаше такива искания от анестезиолозите, от хирурзите в радиационен блок, така че този въпрос предстои да се намери някакъв вид решение", заяви проф. Ангелов.
Предизвикателства пред промяната на категорията труд
Председателят на комисията отбеляза, че промяната в категоризацията на труда е била обсъждана многократно в миналото, но основното препятствие е от финансов характер. Подобна промяна би повлияла положително върху възнагражденията и би намалила натоварването на работещите, но поради недостиг на персонал в определени структури, това би довело до трудности при съставянето на работните графици.
"Обсъждали сме го във времето много пъти и проблемът отново е финансов, тъй като това ще промени изключително много възнагражденията в положителна насока и ще намали натоварването на работещите, но поради липсата на персонал в определени структури, би довело до невъзможност за осъществяване на графика, който и сега е пред трудно реализиране и съответно подлежи на санкции от Инспекцията по труда", допълни той.
Проф. Ангелов изрази мнение, че този проблем би могъл да намери решение, като се спазват всички стандарти, заложени в медицинската наука, и се подходи радикално към структурите, които не покриват тези стандарти.
В заключение, председателят на здравната комисия подчерта важността да се обсъди как да бъдат мотивирани завършващите лекари да избират психиатрията като специалност, което би помогнало за справяне с кадровия дефицит в сектора.