Умишлено повреждат асансьори - и в Русе!

0
"Това е много страшно, което се случва. Никой няма право да си играе с живота и здравето на хората", каза зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева
"Това е много страшно, което се случва. Никой няма право да си играе с живота и здравето на хората", каза зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева Снимка: dnesplus.bg

През последните месеци са зачестили случаите на умишлено повреждане на асансьори, което създава предпоставка за тежки инциденти, предупреди зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева.

Тя допълни, че материалите по десетина случая са предадени на прокуратурата. Везиева призова гражданите да сигнализират МВР и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) при "нерегламентирано интервениране" по асансьорите.

Реформата в сектора и изкарването на бизнеса с поддържането на асансьорите на светло е основната причина за зачестилите случаи на съзнателно увреждане на съоръженията, смята зам.-министърът на икономиката. Тя посочи, че най-късно през октомври ще заработи електронният регистър за асансьорите. Продуктът е готов и в момента се тества. Той ще дава информация кой асансьор кога е произведен, кога е монтиран, кога за последно е ремонтиран и коя фирма отговоря за поддръжката му.

Към момента все още няма точни данни колко са асансьорите в страната. Приблизителният им брой се определя на около 120 000, каза Стефан Цанков, председател на ДАМТН. В бранша са заети около 700 малки фирми в цялата страна. Средно за поддържането на асансьора за един етаж на месец са нужни около 12 лв., но има компании, които дават и оферти по 5 лв., каза Мирослав Паскалев от Софийската асоциация на асансьорните техници. Това означава, че годишният оборот в този бранш е около 140 млн. лв. по груби изчисления.

Проблемът с асансьорите стана актуален през миналата година, след като в рамките на половин година трима души загинаха, а други пострадаха тежко. След инцидентите ДАМТН започна серия от проверки на безопасността на съоръженията, а правителството предприе и промени в редица нормативни изисквания с цел предотвратяване на трагичните инциденти.

Пет случая за умишлена повреда на асансьори

За последната половин година са документирани пет нови случая на умишлена повреда на асансьори в Русе, Пловдив, Велинград, София и Тутракан, съобщи Везиева.

За доказателство на увреждането на асансьорите беше показан един клип, заснет с монтирана камара в блок в София, поставена по искане на живеещите в него. На клипа се вижда как мъж чупи "предпазния бряг" на асансьори и къса стикера с телефона на поддържащата и на надзорната фирми. Така след повреждането на устройството, когато гражданин заседне в асансьора не може да излезе и да се обади на фирмата за помощ, обясниха от Софийската асоциация на асансьорните техници.

Бяха показани и две снимки от асансьор в голяма обществена сграда, при който заклинващия механизъм е хванат с медна тел. Така при счупване на механизма, асансьорът може да полети надолу и да има нов трагичен инцидент, предупредиха техниците.

Те разказаха, че има случаи на оставяни нарочно отворени асансьорни врати, заради счупени механизми, на шести и седми етаж. В този случай, ако асансьорът не е на етажа и пътникът реши директно да се качи, може да се разбие в асансьорната шахта, какъвто инцидент вече се случи.

"Това е много страшно, което се случва. Никой няма право да си играе с живота и здравето на хората", каза зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева. Тя очаква компетентните органи да предприемат мерки спрямо извършителите.

Отговорността за изправността на асансьорите е на фирмите и ползвателите им

Отговорността за изправността на асансьорите е на фирмите и на ползвателите им, каза Мирослав Паскалев от Софийската асоциация на асансьорните техници. Той призова ползващите асансьорите да спазват инструкциите за безопасност.

В София в бранша работят около 270 фирми, а в страната около 700. За да се поддържа асансьорът в изправно състояние, са необходими средно по 12 лева месечно на етаж, каза Паскалев. В същото време има фирми, което предлагат услугата и на цена от 5 лв. Така с по-ниски цени се прави дъмпинг на пазара, като качеството за поддържане на съоръженията не е на необходимото ниво, смятат от Софийската асоциация на асансьорните техници.

Те призоваха живеещите в блоковете да сигнализират веднага, когато видят някой нерегламентирано да пипа по съоръжението.

Поддържащите асансьорите фирми задължително трябва да правят проверка за изправността на съоръжението поне веднъж месечно, съгласно нормативните изисквания. Някои фирми го правят и по три пъти, съгласно сключения договор, посочи Мирослав Паскалев.

Той предупреди, че съществува и риск от инциденти в асансьора при превоз на извънгабаритни товари. Даде пример с превозването на дограма, която паднала върху собственика и му счупила крака, последвали усложнения, от които човекът починал.

Предстоят промени в Закона за техническия надзор, с които ще бъдат завишени минималните изисквания, на които трябва да отговарят асансьорите, съобщи още зам.-министър Везиева.

Източник: mediapool.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари