Учениците започват да четат уроците си от телефона
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Още до края на април учениците до седми клас ще получат достъп до електронно копие на учебниците.
Целта е да се намали тежестта на раниците. Отиват ли хартиените учебници в историята?
Тежките раници може да доведат до изкривявания на детските кости. Затова неведнъж са предупреждавали медиците. Приема се, че товарът, който учениците носят на гърба си, не бива да превишава 10% от собственото им тегло. Ако тежат 40 килограма, раницата не трябва да надвишава 4.
Още до края на месеца учениците до 7-ми клас ще могат да четат уроците от таблета, телефона или лаптопа. Но няма да заместят хартиените копия.
4-класничката Станислава се приготвя за първия учебен ден след ваканцията. Кантарът измерва 4,7 кг. „Всяка година раничката й е все по-тежка и по-тежка”, споделя баба й Ангелина Маркова.
Станислава допълва, че като сложи водата и закуската и достига 6 кг – тежест, от която я боли гърба.
Преди Великден кабинетът отпусна допълнително над 2 млн. лв. за така наречените електронно четими учебници. Така изглежда учебникът на едно от издателствата. Съдържанието съвпада напълно с хартиените копия.
„Една част от издателствата ще дадат възможност за така нареченото офлайн ползване на тези учебници. Което означава, че ученикът, там, където има интернет пространство, ще може да свали този офлайн четец”, обясни Пенка Иванова от Министерство на образованието и науката.
И Станислава, и близките й не са съгласни детето да учи от електронни учебници, а хартиените да стоят само в училище.
„Електронният учебник не е най-добрият вариант, защото тя и сега непрекъснато в свободното време е на компютъра, и ни й се караме”, посочва бабата на Станислава.
Психолозите обръщат внимание, че електронните учебници дават нови хоризонти на познанието. Но електронните копия на хартиените издания не дават добавена стойност към образователния процес.
„И тук вече идва дилемата - как да го направим без пари. И го правим по български с чук и длето и се правим, че използваме компютри”, категоричен е психологът Пламен Димитров.
За да олекоти ученическите раници от министерството въвеждат и отпечатването на учебниците на лека хартия и разделянето им на части.
Линковете с достъп до електронните копия на учебниците ще се появят до няколко дни на интернет страницата на министерството на образованието.
КЕВР: 2.4% по-скъпа вода в Русе
Четири столични квартала останаха без парно
Семейство краде с децата си в бензиностанция на „Хемус“
Студен фронт носи сняг в Дунавската равнина
Мъж преби охранител в Спешна помощ - София