Учени откриха следи от древна опасна инфекция
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
![Тя предизвиквала анемия, диария, забавяне на растежа и умственото развитие на децата Тя предизвиквала анемия, диария, забавяне на растежа и умственото развитие на децата](/snimka/201906/728_416/8effc7cdee834297a3018de8366972ac.jpg)
Тя предизвиквала анемия, диария, забавяне на растежа и умственото развитие на децата.
Учени от Кембриджкия университет откриха следи от древна чревна паразитна инфекция в селището Чаталхьоюк, което е съществувало до 5600 г. пр. Христа на днешната територия на Турция, предаде БТА.
Били изследвани под микроскоп образци от копролити (вкаменени фекалии), открити в почвата при разкопки и датиращи от 7100 - 6150 г. преди Христа. Копролитите били подложени също на химичен анализ за съдържание на жлъчен сок и органични съединения. Получените резултати потвърдили, че вкаменените фекалии са с човешки произход.
В две от тях били открити яйца от власоглави кръгли червеи, които се хранят с кръв от червата. Яйцата от тези червеи се захващат за стените на червата и допринасят за възпаления и интоксикации.
Паразитите могат да се предават чрез замърсени с фекалии води и храни, да предизвикат анемия, диария, забавяне на растежа и умственото развитие на децата.
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Радостина Йорданова е в медикаментозна кома
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Обявяват проекта за надгробен паметник на Алексей Навални
Обявяват проекта за надгробен паметник на Алексей Навални