Цветовете на бъза – лек за белите дробове
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Разклонен храст или малко дърво – белият бъз е навлязъл широко в народната медицина
Самолечението с него обаче може да бъде и опасно! И това е абсолютно вярно.
В краищата по краищата, влиянието на растението е равномерно, но мощно, затова може да предизвика алергична реакция. Поради тази причина не може да се приема от хора с болест на Крон и диабет, язвен колит, бременност, уточнява фитотерапевтът Андрей Пашов.
„Лечебните свойства на бъза надделяват над противопоказанията. И ако се отнасяте отговорно към концепцията „всичко е отрова, но дозата лекува“, тогава нещата ще бъдат наред!”, казва специалистът, цитиран от Здравето.
Цветовете, плодовете и кората на това растение се използват при: хроничен бронхит, емфизем, магарешка кашлица, пневмония, астма, грип като температуропонижаващо и потогонно средство, болки в гърлото, ревматизъм, полиартрит, като диуретик при заболявания на сърдечносъдовата система и бъбреците, уролитиаза, оток от бъбречен произход, цистит.
Прилагат се също така при миокардит и сърдечна недостатъчност, заболявания, протичащи с отслабване на стените на капилярите, в комплексното лечение на захарен диабет, менопауза, невралгия. Отвара от бъз с мед действа при стомашни колики, както и бани с нея при полиартрит и ревматизъм, подагра и екзема.
За лечение на заболявания на дихателните пътища и белодробната система фитотерапевтът съветва да се приготвя запарка.
1 супена лъжица цвят от бъз на 1 чаша вряла вода.
Настоявайте 30 минути. Пие се по 100 мл, 3 пъти на ден, 30 минути преди хранене. При ревматизъм и подагра се препоръчват топли компреси от торбички, напълнени с цвят от бъз и лайка, взети по равно и залети с вряла вода.