Цигани превзеха пещера Снежанка
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Група роми, тръгнала на пещерен туризъм, смая хората, които решиха да посетят пещера Снежанка.
Тя се намира на около 35 километра от Пловдив – над град Пещера.
„В пещерата влязоха бащата, майката, трите им деца. Освен, че постоянно говореха и прекъсваха екскурзовода, бащата правеше клипче на цялата обиколка, а в един момент започна да клати сталактите, които са на стотици години”. Това разказа очевидец на случилото се, предаде Traffic News.
Оказва се, че интереса на ромите към пещерата е голям.
„Почти всеки ден пещерата се посещава и от роми. Няма значение етническия им статус, но е важно да пазят природните феномени в нея”, разказва един от екскурзоводите в пещера „Снежанка”.
Друго, което често прави впечатление, е облеклото на посетителите.
„Видях деца и родители с къси панталони, потници и джапанки. Зъзнеха и псуваха, че в пещерата е студено. Чудя се защо не са се подготвили, след като е ясно, че целогодишно температурата в пещерата 9 градуса”, казва още възмутеният турист.
Пещера „Снежанка” е открита през 1961 година случайно от пещерняци, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата ѝ. Дължината ѝ е само 145 метра, с постоянна годишна температура 9 градуса. Образувана е от Новомахленската река през епохата на леванта и дооформена през кватернера.
Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Най-големият сталактит е дълъг 1,27 м. „Снежанка“ се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост. Във Вълшебната зала, покрита със снежнобял кристален синтър, природата е създала фигурка, оприличавана на приказната героиня. Името на пещерата идва от снежнобелия синтър.
В средата на пещерата има кръгли огнища, до които са намерени предмети от ранножелязната епоха и кости на животни. Траките са я ползвали като убежище от врагове.
Разположена в Баташката планина в Родопите и се намира на 5 км от град Пещера. След отклонението от главния път от град Пещера към град Батак, има около 2 км тесен асфалтиран път, по който трудно се разминават два автомобила. По асфалтирания път се стига до паркинг, където може да оставите автомобила си. Пещерата е труднодостъпна (около 25 минути нагоре по стръмна екопътека с дължина 830 метра).
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък