Цените на селските имоти вървят нагоре
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 3
Пандемията накара много хора да предпочетат да променят коренно начина си на живот и от големия град да заживеят на село
Най-честитят отговор, който получаваме когато попитаме някой защо е предпочел селото е, че там е по-хубаво, по-тихо и далеч по-спокойно от града.
Готовите къщи в селата са най-търсени предимно от млади семейства. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова.
Едно от доказателствата за засиления интерес към имотите в по-малките населени места е село Левски в Община Суворово.
„Търсенето надвишава в пъти предлагането в последно време. На седмица идват поне двама-трима човека, които търсят да закупят имот, който не се предлага в сайтовете за обяви и от агенции“, коментира кмета на селото Кирил Иванов. Негова основна цел е да подобри живота в село Левски за да привлече повече млади хора.
Много млади варненски семейства щурмуват варненското село Царевци след настъпването на пандемията.
„Имахме свободни близо 18 къщи в селото, но те се изкупиха за отрицателно време от млади семейства от Варна“, каза кметът Младен Манолов.
Засиленият интерес се наблюдава и на фона на поскъпването на селските имоти и най-вече на къщите, поясни брокерът Юлия Хвърчилкова.
„Цените на имотите в близките до Варна села се увеличиха осезателно напоследък. С доста по-ниски темпове растат цените на по-отдалечените от града селски имоти“, каза Хвърчилкова.
„Ако допреди 2020 година човек имаше възможност да купи хубава къща за четиричленно семейство в рамките на около 50 000 евро, то сега това е невъзможно. Цените достигат до около 60-70 000 евро, че и повече“, поясни още брокера.
Най-често се търсят къщи с ток и канализация, които почти не се нуждаят от ремонт. Те са и по-скъпи, според Хвърчилкова.
"Въпреки повишения интерес към селските имоти в последните години, много често очакванията се разминават с реалността", смята Юлия Хвърчилкова.
„Повечето хора тръгват да си купуват имот на село с мисълта за постоянно живеене. Но много често докато пребивават в имота, някои неудобства ги карат да балансират с градския имот“, поясни експерта.
Оттук се откроява и тенденцията, хората да си купуват селска къща, в която да живеят само през топлите месеци или да посещават през почивните дни. Като „спирачка“ за целогодишното живеене на село при някои е лошата понякога инфраструктура, липсата на добре уреден транспорт, на училища и детски градини, на водоснабдяване и канализация и не на последно място интернет.
„Повечето хора, които се изнасят към селата, работят дистанционно и отличната интернет връзка им е изключително важна“, коментира Хвърчилкова.
Едно от селата, които имат проблем с телекомуникациите е вълчидолското село Калоян. Хората там често се сблъскват с липсата на обхват на телефоните и на добра интернет връзка. Въпреки това, Калоян остава привлекателно село за желаещите да избягат от големия град.
„За последната една година тук се закупиха около 6-7 къщи. Когато идват да търсят къща, често хората питат дали имаме ромско население“, коментира кметът Николай Николов.
Според Юлия Хвърчилкова сигурността също е сред водещите критерии за нейните клиенти, които искат да си купят селска къща, защото често тези къщи остават необитаеми през зимните месеци и тогава са чест обект на недоброжелатели.
От чужденците, най-висок интерес към селата във Варненско проявяват германците.
„Много германски студенти, които учат в университетите във Варна остават очаровани от града, но най-вече от красивата природа в селата и съветват свои приятели да се преместят тук“, сподели още Юлия Хвърчилкова.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Къща на село е романтична идилия най-вече за мангизлии, готови да й слугуват. Денонощно! Или за пълни лунатици. Особено ако е на голямо разстояние. То много зависи от селото, де, но по принцип чий ще го дървиш там? Тихо, красиво, спокойно... Но! Къде ще работиш? Къде ще учат децата ти? Как ще се лекувате? Къде ще пазарувате? Какво ще правите, като дойдат циганите? Ако сте там и ако не сте? Щото те няма как да не дойдат. Рано или късно. Та... Ако имаш съседи на село /да понаглеждат/, пари за СОТ и за някой, който да се грижи за поддръжката и двора поне малко, да... В останалите случаи мисля, че е едно голямо гайле. Ни събота и неделя ще виждаш, ни отпуск, ни нищо! Роб на къщата ще си!
Докладвай този коментар за нередност
×българин: Оказа се, че панелка в София е по- скъпа от апартамент в Атина.
Докладвай този коментар за нередност
×Пълни глупости: Тези т. нар. "брокери" са едни измекяри, които фалшиво надуват имотния балон заради огромните си комисионни! Реално за някакви съборетини по изоставените села искат колосални суми, които никой нормален няма да даде! Да си ги държат копторите, докато се разпаднат!