Цената на тока започна да затваря предприятия

0
Според председателя на КРИБ гражданите ще усетят проблемите в енергийния сектор много скоро по цените на стоките и услугите
Според председателя на КРИБ гражданите ще усетят проблемите в енергийния сектор много скоро по цените на стоките и услугите

Според председателя на КРИБ гражданите ще усетят проблемите в енергийния сектор много скоро по цените на стоките и услугите.

През последните седмици няколко български предприятия са затворили поради високите цени на тока.

Причината са ТЕЦ-овете „Марица Изток“ 1 и 2, които продават електроенергията си на прекалено високи цени, както и прекалено много и високи като размер такси, които се начисляват към цената на тока. Това каза в ефира на „Канал 3“ председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ) Кирил Домусчиев.

„По цена на тока България вече не е конкурентоспособна, цените са убийствени и скоро ще се повишат и за битовите клиенти. Продължаваме да сме зависими от държавната енергетика и от всички вече подписани от различни правителства договори. Те определят цената на електроенергията днес. В този сектор има тежък картел на държавно равнище, в основата на който е НЕК. Няма никакви реформи, никой от енергийното министерство, освен да приказва, не е направил нищо за реформи“, заяви Домусчиев.

По думите му на определени компании в точно определени часове се продава електроенергия на много ниски цени и че тези компании може да имат политическо покровителство.

Председателят на КРИБ даде за пример като облагодетелствани фирми дружествата зад ТЕЦ-овете „Марица Изток“ 1 и 2. Той ги сравни със сходната като капацитет гръцка енергийна централа Agios Dimitrios. И българските, и гръцкото, дружества имат инсталирана мощност от 1600 мегавата, сходна технология на производство и използват въглища със сходна калоричност.

„В ТЕЦ „Марица Изток“ 2 работят 2405 служители, без да броим футболния отбор. В гръцкото дружество са наети 550 служители и имат 120 сезонно заети работници. Персоналът на мините пък е 2500 при Agios Dimitrios и 7300 в ТЕЦ „Марица Изток“ 2“, каза Домусчиев. Той каза, че няма как българските дружества да бъдат накарани да съкратят персонала си, но е наложително да направят реформи и да оптимизират производството си, защото макар те да не са на загуба, нямат и печалба. Самите ТЕЦ-ове пък работят на огромна загуба. Положението се утежнява от новата политика на ЕС за отделянето на емисии и продаването на квоти, поради която американските централи трупат стотици милиони евро загуба. Според Домусчиев тези пари ще бъдат платени от българските индустрия, данъкоплатци и битови потребители.

„Ще ги платим чрез нови екзотични такси, които ще се опитат да ни сервират. Не е малка таксата от 37 лв. „Задължения към обществото“, която плащаме заради минали прегрешения на държавата при предишни правителства – за договорите с ТЕЦ „Марица Изток“ 1 и 2, за фотоволтаиците, за вятърните централи и т.н.“, заяви председателят на най-голямата работодателска организация в страната и уточни, че таксата се начислява към всеки един мегаватчас електроенергия, изразходена от компаниите и бита.

Домусчиев каза още, че цената на тока за предприятията вече е поскъпнал с 350% и че това предстои да се случи за гражданите от 1 юли 2019 г. При сегашните средни цени на електроенергията това ще е поскъпване с 30-40 лв. Това ще доведе до значително поскъпване на стоките и услугите, което компаниите няма да могат да компенсират с достатъчно повишение на заплатите.

Председателят на КРИБ припомни, че преди две седмици работодателите се срещнаха с Бойко Борисов, за да обсъдят високите цени на тока. Тогава премиерът е възложил на енергийния министър Теменужка Петкова да направи нещо за решаване на проблема, но тя не е направила нищо досега.

„350% ръст на цените на електроенергията, редица заводи спряха работа и никой не го вълнува колко хора ще останат на улицата. Високи са и таксите за достъп и пренос, такса студен резерв вече няма почти никъде в Европа, таксите на БЕХ за въглищните централи също са високи“, каза Домусчиев, добавяйки, че КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП обсъждат за кога да поискат нова среща с Борисов по темата.

Наред с високите цени на тока, Домусчиев посочи като друг голям недостатък на България недостига на добре квалифицирани специалисти. Именно тези две неща най-много отказват чуждестранните инвеститори да инвестират в страната. За решаването на проблема с кадрите той каза, че КРИБ отдавна развива проекти в дуалното образование, но добави, че това в сегашната ситуация не е достатъчно и че трябва по-голям внос на работници.

По отношение на минималната работна заплата Домусчиев каза, че КРИБ не е против нейното повишаване, тъй като компаниите, членуващи в организацията, осигуряват на по-високи прагове и повишението на МРЗ няма да ги засегне негативно. Бизнесът обаче е против факта, че правителството и синдикатите водят разговори единствено помежду си и сами се договарят с колко да се повиши минималното възнаграждение.

Домусчиев каза също, че което и правителство да е на власт позицията на КРИБ винаги е, че няма нужда от предсрочни избори. Такава е позицията на организацията и сега. Именно затова той отхвърли и протестите като начин за решаване на проблемите, защото в една демократична държава не може улицата да диктува какво да се случва в противоречие на законовата уредба.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари