Царица Елеонора Българска е наречена от народа "белият ангел с червения кръст"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
"Царица Елеонора Българска е наречена от народа „белият ангел с червения кръст“."
Това каза за Радио „Фокус“ – Бургас Данка Георгиева, директор на Дирекция „Регионален държавен архив“ – Бургас, по повод 104-тата годишнина от кончината на царицата. Елеонора Българска е родена на 28 август 1860-а год. в Полша, а през месец февруари 1908-а става втората съпруга на Фердинанд I.
„Когато двамата сключват брак, България все още е княжество. Така тя първо става княгиня, а няколко месеца по-късно, след като на 22 септември 1908-а година е обявена Независимостта на България, Елеонора става царица. Това са само няколко думи, които можем да кажем по отношение на биографията ѝ, но не може да се пропусне фактът, че тя е имала и едно невероятно сърце. Била е състрадателна, милосърдна и изключителен ерудит, след като спасява Боянската църква от разрушаване. Може да се каже много и за нейната изключително широка благотворителност и за състраданието, което проявява към бедните, онеправданите, към хората с увреждания. Това именно кара народа да я нарече „белият ангел с червения кръст“, заяви Данка Георгиева.
През 1912 година царицата става патрон на 24-ти пехотен Черноморски полк, разположен в Бургас, който оттогава носи името „Полк на Нейно Величество Царица Елеонора“.
„Не трябва да забравяме, че тя дарява сватбения си подарък от Народното събрание – 200 000 лева, на тогавашната болница „Княгиня Клементина“, за да се подобри качеството на лечение на пациентите там. В същото време основава курсове за милосърдни сестри. Самата тя лично закупува от Финландия най-новите модели походни и медицински колички, за да се извозват ранените по време на балканските войни. Подарява на персонала съвременни и най-нови предмети и инструменти за военнополевите болници. Царицата е знак, за пример за това, че милосърдието е нещо, което се възпитава, но и нещо, което човек носи в себе си“, посочи Данка Георгиева.
По документите, запазени в Регионален държавен архив – Бургас, става ясно, че жителите на града подобаващо са отдавали почит на царицата както приживе, така и след смъртта ѝ.
„Дълго време в града е бил отбелязван имения ѝ ден. Има документи на Община Бургас (на снимката, бел. ред.), които показват как на 8 февруари с тържествен молебен в църквата „Св. св. Кирил и Методий“ се отбелязва празникът на царицата, как кметът на града се разпорежда да бъдат окичени главните улици на Бургас, а вечерта да бъдат осветени всички дюкяни, къщи и административни сгради. През 1909 година Общинският съвет на Бургас приема решение една от най-големите улици в града да носят името на царица Елеонора. Може би в по-ново време вече името ѝ е позабравено, но трудно бихме могли да кажем, че винаги са обект на внимание важните наши исторически личности“, каза още Данка Георгиева.
Товарен влак дерайлира на гара Иваново
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...