Трафикът на хора се превръща в семеен бизнес в България

3
Обратният път към дома е почти невъзможен
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    Обратният път към дома е почти невъзможен Видео: БНТ

    Тревожна статистика у нас - за първите шест месеца на годината прокуратурата разследва 33 случая на трафик на хора.

    На този фон изследване на БАН показва, че този вид престъпност се превръща в семеен бизнес. Българските граждани продължават да бъдат една от водещите групи в Европа, които попадат в капана на трудова или сексуална експлоатация. Това стана ясно по време на конференция, посветена на българо-швейцарска програма за превенция.

    Учени изследват седем уязвими общности у нас след сигнали за трафик към Европа от службите в Гърция, Холандия, Франция и Швейцария. Продажба на бебета, детска просия и сексуална експлоатация - това са част от случаите открити в Пещера, Сливен, Долни Чифлик, както и в някои населени места в Северна България.

    доц. Алексей Пампоров, социолог: Бедността в малките градове в България е толкова голяма, че хората понякога доброволно приемат експлоатация. Мрежите са много малки. Много често те са родово семейни. Не е типичната организирана престъпност, която може да видим в Румъния или Холандия.

    Тревожна статистика у нас - за първите 6 месеца на 2018 г. прокуратурата разследва 33 случая на трафик на хора. На този фон българските граждани продъ...

    Най-уязвими са момичетата между 15 и 23 години, които в повечето случаи стават жертви на сутеньори. Някои от тях попадат в капана след като сключват брак с обещание за по-добър живот в чужбина. В трафика понякога са замесени дори роднини. Обратният път към дома обикновено е почти невъзможен.

    доц. Алексей Пампоров, социолог: Ако сутеньорът там се е регистрирал законно и не взима повече от 50% от доходите на проституиращото момиче, те не могат да направят нищо съгласно швейцарското, немското, френското законодателство, тъй като няма експлоатация.

    В България има пет приюта за подслон на жертви на трафика, както и транзитен център в София. Програма между България и Швейцария успява да помогне на близо 300 души.

    Надя Кожухарова, Фондация "Асоциация Анимус": В транзитния център са подкрепени 182 жертви на трафик.

    Според последния доклад на Европейската комисия регистрираните жертви на трафик на територията на Европейския съюз са малко над 15 хиляди.

    Източник: БНТ
    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Април 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    31123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    2829301234

    Виц на деня

    - Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
    - Една минутка, да разкарам жената...

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари