Токсични гъсеници предизвикаха паника в Германия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Гъсеници нашественици с токсични косми предизвикаха паника в части от Германия, което доведе до затваряне на плувни басейни, ресторанти, обществени паркове и магистрални участъци, предаде БГНЕС.
Дъбовите гъсеници, наречени така заради пътешествията им между дъбовите дървета, с които се хранят, имат фини, дълги косми с възпаляващ токсин, който може да причини образуване на мехури, световъртеж и астматични пристъпи.
Години наред гъсеницата е сравнително рядко явление в Германия, намираща се само в изолирани горски райони. Но след тазгодишната мека пролет и топло, сухо лято, дъбови гъсенични гнезда са открити в големи количества в цялата страна. Особено силно засегнати са градовете в Бранденбург, Саксония-Анхалт, Баден-Вюртемберг, Бавария и западната част на Северен Рейн-Вестфалия.
В град Мюнстер на шестима души се е наложило да се направят очни операции, за да се отстрани гъсеницата, заседнала в роговицата им. В Мюлхайм девет деца са били отведени в болница миналия месец след като са получили обриви и проблеми с дишането по време на спортни занимания.
Паркът в Дортмунд, където е установено, че са заразени близо 500 дървета, е бил затворен в продължение на три седмици. В Нюрнберг организаторите на рок фестивал трябваше да наемат частна компания, за да премахне гнезда, развъдени на около 50 дървета, където трябваше да се проведе концертът.Във Франкфурт властите използваха хеликоптери в битката срещу гъсениците, пръскайки 220 хектара гори с биоциди, които спират ларвите да не ядат дъбови листа и ги убива.
Близо до Хамбург в северна Германия части от магистрала А1 бяха затворени за три нощи през май, така че пожарникарите да могат да се справят със заразените дървета. Властите са загрижени, че космите на гъсениците, които са почти невидими, могат да повлияят на здравето на водачите и местните жители. В Льовен, Белгия, пожарникарите трябваше да унищожат гнезда на инвазивните видове преди рок концерт.
Всяка гъсеница може да има до 700 000 косъма, а токсините, които те съдържат, могат да останат активни няколко години след като гъсеницата е се превърне във възрастен молец.
Росен Плевнелиев: "Възраждане" и МЕЧ ще направят всичко...
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
Климатолог: Всички градове, разположени до реки, са...
Васил Велев: Трябва да се замразят възнагражденията в...
Русенски творци отбелязаха Деня на народните будители с...