Тодор Кантарджиев обясни какво да даваме на болно дете, за да не се обезводни
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Здравният експерт заяви даде рецепта за домашно приготвен разтвор
През лятото е особено важно да вземем предпазни мерки срещу вирусите, които могат да ни засегнат. Проф. Тодор Кантарджиев сподели в предаването „Събуди се” по NOVA ценни съвети за това как да останем здрави и да избегнем вирусните инфекции през горещите месеци.
Една от основните препоръки на проф. Кантарджиев е винаги да носим със себе си хигиенни кърпички с хлорхексидин. По неговите думи, кърпичките със спирт не са подходящи за употреба през лятото, а са по-ефективни през зимата. Това се дължи на различните видове вируси, които са активни през различните сезони.
„През жегите е най-вероятна ентеровирусната инфекция – повишена температура, болки по мускулите, гърло, силна адинамия, която минава до 48 часа, а при децата – до 3 дни. При децата е възможен и обрив. Не бива да се плашат хората”, пояснява проф. Кантарджиев.
Ако обаче започне и диария с обезводняване, е необходимо да се потърси медицинска помощ. До тогава е важно детето да бъде оводнявано правилно. Проф. Кантарджиев подчертава значението на правилната хидратация и дава рецепта за домашен рехидратиращ разтвор:
„Всяка образована майка знае, че в 1 литър вода се слага супена лъжица сол, чаена лъжица сода за хляб и, ако има възможност, сок от 2 портокала. Всичко това се разбърква хубаво и се дава с лъжица на всеки 2-3 минути на детето, за да не се обезводни”, съветва той.
Проф. Кантарджиев напомня, че най-важното е да не се паникьосваме и да спазваме основните хигиенни мерки. Честото миене на ръце и избягването на контакт с болни хора са също важни стъпки за предпазване от вируси.
Докладвай този коментар за нередност
×Химика: Така, принципно няма нищо лошо в препоръките на доктора, ама супена лъжица сол на литър вода е прекалено. Хайде да намалим количеството три пъти. Содата за хляб няма да навреди, но две таблетки активен въглен вършат по добра работа /три лева е опаковката/. Това с портокалите малко не го разбирам. Ако търсим ефекта на алкализиране е по добре лимон /с пъти по състоятелен от портокала/. Ако е за вкус - сипи каквото ти дойде на ум.