The Guardian: Москва „потъва“ в Сирия

0
Плановете на Путин отиват към крах
Плановете на Путин отиват към крах Снимка: БТА

Москва „потъва“ в Сирия след като плановете на Путин отиват към крах.

Стратегията на руския лидер да заложи на подкрепата си за Башар Асад изглежда недообмислена, пише британският The Guardian, цитиран от Агенция Фокус. 

Водените от Русия, според вестника, бомбардировки въплатиха всички страхове за обсаденото население. Около 400 хиляди души, нямайки къде да избягат, бяха притиснати от Военновъздушните сили на Путин с наземната подкрепа на сирийски и ирански войски в най-големия район, контролиран от опозицията на юг от Идлиб. За Асад и Путин Гута е ключа към контрола над столицата Дамаск и спечелването на войната. Извън Сирия обаче и врагове и приятели започват да мислят, че двамата лидери са сгрешили.

 Почти 18 месеца руската намеса с цел да предпази от поражение Асад от силите на опозицията, която напредваше в районите на Латакия и Тартус е все повече неясно как Москва ще възстанови инвестицията си в най-сложния и непроследим конфликт в света.

 Докато засега не изглежда да има вероятност Асад да падне от власт, това, което остава от Сирия не прилича изобщо на предвоенна Сирия. Централната власт е подкопана първо от опозиционните групи, а после от регионални играчи, които търсят следвоенни разрешения в своя полза, които само частично съвпадат с това, което очаква Путин. На територията на Сирия съюзите са все по-непредвидими, шахматната дъска на конфликта от лесно разбираема стана сложна дори и за най-големите гросмайстори в световната политика. На територията на Сирия се създава нов ред.

 През 2016 година Владимир Путин привлече турския президент Реджеп Тайип Ердоган на своя страна. Турция преоформи участието си във войната, което започна с планове да отстрани Башар Асад, но сега Турция иска да отстрани кюрдите от контрола върху турско-сирийската граница.

 Иран е доволен от водещата роля на Русия в сирийския конфликт. Никой от играчите не вярва на никого и сме свидетели на кратковременни съюзи, които могат да се променат във времето. Единственото общо между тях е, че те искат САЩ вън от Сирия.

 Междувременно Русия, която имаше високи очаквания да демонстрира сила, подсигурявайки оцеляването на Асад, което да и отреди водеща роля в създаването на нов ред в региона се фокусира вече върху по-кратковременни цели. „Помагайки на братския сирийския народ, ние изпитахме повече от 200 нови типа оръжие“, заявява Владимир Шаманов, председател на комисията по отбрана в Руската дума. „Днес нашият военно-промишлен комплекс направи армията ни такава, че да се гордеем с нея, добавя той.

 Без да губи кой знае какво Русия ще продължи да използва правото си на вето в Съвета за сигурностна ООН като мощно средство. Досега Русия е налагала вето на резолюции срещу правителството на Асад 11 пъти.

Източник: Агенция "Фокус"
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари